.


برای دانلود بر روی لینک فوق کلیک فرمایید

مقدمه نگارنده:
من هم یکی از همشهریان بیجاری هستم زاده این شهر تاریخی و با بیست و اندی سال زندگی در این شهر. اکنون مدت ۱۵ سال است که از این شهر دور هستم. بعد از مدت ها دوری، فرصتی دست داد تا موفق به بازدیدی دو روزه از شهرم شوم. پس از بازگشتم، چیزی تغییر نکرده بود. باید هم تغییری نمی کرد چون من بیست سال پیش این شهر را بدون تغییر دیدم و آنقدر در لابلای سرعت کم تغییرات در این وادی دست و پا زدم که بالاخره چاره ای جز گریز از این بن بست ندیدم! میگویم بن بست نه به این معنی که این شهر نقطه پایان آرزوهاست بلکه روزهای بی امید، گویی در این شهر فریاد می زند. شهر من در بسیاری از جهات در دنیا بی نظیر است. اما چه دلیلی باعث می شود که این شهر علیرغم توسعه شهرهای مشابه نظیر کاشان و.. در کشور، از حداقل های پیشرفت برخوردار شود!؟ در حالی که بیجار مملو از فرهنگ، هنر، تاریخ، مناطق گردشگری، و مناظر بکر دیدنی است!
چرا رشد سرمایه گذاری در این شهر در پایین ترین نقطه خود به سر می برد!؟
چرا علیرغم موقعیت استراتژیک و ساختار جغرافیایی این شهر، باز هم شاهد یک شهر با چیدمان شهری نادرست و نازیبا هستیم!؟
و چرا رشد جمعیت این شهر علیرغم زیرساخت های تقریبا مناسب شهری بازهم منفی است و آمار مهاجرت همواره رو به فزونی است!؟
این اثر به بررسی چند و چون عدم توسعه شهری و نبود رونق کسب و کار در شهر بیجار می پردازد. روند بازگویی مشکلات و ارایه راهکارها به گونه ای است که علاوه بر این شهر برای شهرهای مشابه نیز کارساز است این بررسی بر اساس تجربیات، مطالعات و ارزیابی های چند ساله انجام شده که امید است برگ سبزی در ورای بازآفرینی شهر گردد.
این کتاب در کلامی کوتاه میخواهد رهنمودی برای همه باشد تا خود را یک شهرآفرین بنامند و در جهت آفرینش شهر بیجار حتی در حد توانایی خود تلاش کنند.

هادی احمدی- مهرماه ۱۳۹۴

انتظار نگارنده از خوانندگان پس از مطالعه این کتاب کوتاه اینست:
۱٫ که هر بیجاری، خود را یک شهرآفرین بنامد و برای رشد و رونق شهر از هر زاویه ای که مطرح شده خود را به صف اولین ها برساند.
۲٫ انتظار دارم وبلاگ نویسان و علاقمندان به طراحی سایت، وب سایتی بنام شهرآفرین ایجاد و به معرفی افراد شهرآفرین بپردازند تا تشویقی برای همه شود.
۳٫ انتظار می رود شهرداری نشان شهرآفرین را طراحی و در مراسم های تجلیل به همشهریان فعال اعطا کند.
۴٫ انتظار می رود کسی نگوید به من چه! از من کاری بر نمی آید! شرح داستان کارآفرین روستایی آقای عباس برزگر سلب توجیه و شانه خالی نکردن شما از این مسئولیت بزرگ است.
۵٫ شهرآفرین کسی است شرایط زیست محیطی شهر خود را درک کرده و بنا به توان و تفکر و خلاقیت ذهنی در هر زمینه ای در جهت زیباسازی و ایجاد فضای تعامل بهتر و بیشتر با دیگران و تولید و سرمایه گذاری شهر تلاش کند.
باشد که هر کدام به اندازه توان خود نشان شهرآفرین را بر سینه خود بزنند و کاری کنند تا نام بیجار را جهان جار بزنند!

error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید