اسب بی‌بخار!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

شتاب، نسبت تغییر سرعت است به زمان. زمان را که نمی‌توان نگه داشت و یا کُند کرد اما سرعت را می‌شود کم و زیاد کرد؛ چطور؟ با میزان کار انجام شده در زمان، که این تعریف اسب بخار است.
پس یک خودروی پراسب بخار یعنی ماشینی که در واحد زمان میزان کار بیشتری می‌کند و خودروی پرشتاب یعنی بواسطه‌ي همان اسب‌ها و کار بیشتر، سرعتش را در بُردار زمان افزایش داده. یعنی نسبت به سرعت گذر زمان، بخار بیشتری از خود نشان می‌دهد!
×××
برای شتاب بخشیدن و شتابدهی نیازی نیست هرکدام موتورهای درون‌سوز و برون‌سوز بر بدن نصب کنیم. ازطرفی ما اسب نیستیم و قرار هم نیست عین اسب کار کنیم! اما بخار باید از ما بلند شود وگرنه…. آدم بی‌بخار، بدنش سرد است، کلامش ناامیدی است و دَمش گرم نیست! آدم‌ بی‌بخار از قید زمان جا می‌ماند؛ کُند می‌شود و در خود درجا می‌زند. زیرا زمان، بسرعت در گذرست و منتظر نمی‌ماند که ببیند تصمیمت چیست؟
×××
اگرچه بقول انیشتین، وقتی کنار معشوقت هستی، زمان، سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنی می‌گذرد؛ اما این احساس ماست و سرعت زمان برای همه‌ی ما به یک اندازه در گذر است. این‌که از دل جریان همیشه جاریِ و سریع رود زمان، کجا به صید لحظه‌ها ایستاده‌ایم و چه چیزی به قلاب ما گیر می‌کند؟ همان تلاش ماست برای جا نماندن.
×××
این روزهای پرالتهاب خیلی‌ها از زمان جلو زدند، خیلی‌ها همگام با سرعت گذر زمان شدند و خیلی‌ها صبر کرده‌اند تا ببییند زمان، چه برایشان به ارمغان می‌آورد؟
اما بی‌بخاران، نشسته‌اند و سکوت می‌کنند یا آیه‌ی یأس می‌خوانند و یا در خلاف جهت جریان آب در حال شنا هستند تا تفرقه بیاندازند. اینان بواقع اسب‌ بی‌بخارند. چون نه درکی از زمان دارند نه از سرعت و نه از شتاب. نه به جلو قدمی برمی‌دارند و نه از مسیر آگاهند. اینان قطعاً در راه خواهند ماند!
زمان، حق است؛ شتاب و سرعت هم؛ آنان که حق‌شناسند پرشتاب‌‌ترند!
#مهسا_امینی #هادی_حق‌شناس
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x