ناخودکشی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

ابراهیم، سربازی بود که از بلندای کوه به پایین سقوط کرد. کوهنوردی اتفاقی او را یافت و تمام اهالی محل و گروه امداد را از آن خبردار کرد. جنازه‌اش به مدت چند هفته جلوی آفتاب بود و به‌اندازه‌ی چندین مرد عظیم‌الجثه بادکرده بود، کلاغ‌ها و کرکس‌ها، چشمانش را درآورده بودند و لب‌هایش بریده‌بریده بود، تمام بدنش غرق خون خشک و سیاه بود و دستان و صورتش از تابش آفتاب سوزان تابستانی جزغاله شده بود. هیچ‌کس در پی علتش نرفت. چطور می‌شود سربازی که روزهای آخر خدمتش را در آرزوی گرفتن کارت پایان خدمت سر می‌کند و به مرخصی آمده و برای تفریح و هواخوری به کوه رفته یکهو به سرش بزند که خودش را بیندازد پایین!؟ هیچ. فقط گفتند، خودکشی کرده!
×××
کیهان دوستم، خانواده‌ی مرفهی داشت، پدرش اصرار می‌کرد که درس بخواند و او اصرار داشت که ترک تحصیل کند و با پول بابا کسب‌وکاری راه بیندازد، آرزو داشت به همه نان بدهد نه این‌که نان بگیرد. ولی تحصیل، آرزوی پدرش بود و او به این اهمیتی نمی‌داد. یک روز جمعه که ظاهراً کسی در خانه نبود، جنازه‌ی حلق‌آویز شده‌‌ی کیهان از میله‌ی گلخانه‌ی کنار پذیرایی‌شان یافت شد. پدرش گفت، خودکشی کرده.
×××
همسایه‌ای سراسیمه به منزلمان آمد و غمگین بود او در آن‌سوی شهر زنی را دیده بود که خود را با زنجیر به درخت داخل حیاط خانه‌اش بسته و خود را آتش زده بود. می‌گفت هم درخت سوخت هم آن زن، چربی‌ بدنش را دیده بود که روی کف حیاط جاری‌شده. آن زن را خوب می‌شناخت می‌گفت بسیار زیبا بود و آرزو داشت چندین فرزند به دنیا بیاورد؛ ولی شوهرش گفته، خودکشی کرده!
×××
و.. داستان‌های بی‌شمار خودکشی و یا نسبت داده‌شده به خودکشی کم نیستند. مرگ‌های پشت پرده که هرگز پاسخ روشنی برای علت و چگونگی‌اش یافت نشد. این قتل‌های شخصی، ناموسی، خانوادگی و حکومتی همیشه به نزدیک‌ترین واژه‌ی محتمل چسبانده می‌شود و آن خودکشی است. وقتی می‌گوییم خودکشی یعنی دیگر هیچ‌کس حق ندارد به این کیستی و چیستی و چرایی این مرگ دامن بزند. یعنی ختم یک خود توسط خود. پس به کسی ربطی ندارد.
×××
ولی حتی اگر کسی خواسته یا ناخواسته خودکشی کند به نظرم مقصر اصلی همیشه حکومت‌ها هستند. حکومتی که شوق زندگی را نیافریند، آگاهی رسان نباشد، روان آدم‌ها را درهم بریزد، حقوق تک‌تک افراد جامعه را بر پرچم نکند، فضایی برای رشد فکری خلق نکند، پس حکومتی است که در هر جنایتی بطور غیرمستقیم نقش دارد؛
ولی وقتی به‌روشنی و عمداً و مستقیماً دست حکومت را در قتل کسی می‌بینی اما آن را خودکشی جلوه می‌دهند و به هیچ صراطی مستقیم نیستند و مرغشان یک پا دارد، از این حجم دروغ و عوام‌فریبی، می‌خواهی خودت را بکشی!
ستار خودکشی نکرده، نیکا هم همینطور، سارینا و… زندانیانی که در زندان به قتل رسیدند هم. جنایت‌هایی که در لابه‌لای جنایت‌های بیشتر گم می‌شوند. قتل‌هایی در حجاب خودکشی.
به نظر منظورشان از خودکشی این است که خودش آمد که ما بکشیمش!
این خودکشی نیست، ناخودکشی است!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x