نمکدان!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

نمکدان، نمک‌نشناس نیست!
#کاریکلماتور #واژه_گردان
پانوشت:
دانایی، آدمی را بامعرفت می‌کند. وقتی بدانی، شناخت خواهی داشت؛ آدمی که شناخت دارد، دنیا را جای بهتری برای زیستن می‌بیند حتی اگر آن را جای بهتری برای زیستن نکند! او اگر باری از دوش این جهان برندارد، باری هم روی دوش آن نمی‌گذارد. زیرا پاسخ چرا، چطور و چگونه و… را می‌داند. کاردان که باشی به کارشناسی هم خواهی رسید.
بسیاری به دنیا می‌آیند که حضورشان چیزی جز اتلاف منابع نیست از طرفی برخی منابع را به شکل دیگری چنان افزایش می‌دهند که میلیون‌ها نفر از آن بهره‌مند می‌شوند. برخی نیز به اندازه‌ی حضور بامعرفتشان، مصرف می‌کنند که سزاوار آنند. آن‌کس که هنری دارد، فهمی دارد و علمی را آموخته، دیگر نمی‌تواند شبیه دیروزش باشد او به شناختی خواهد رسید که از او شکل دیگری خواهد ساخت. رفتن به‌سوی دانایی، یعنی فهم‌آفرینی. آدم دانا فهمیده است و آدم فهمیده هم داناست. آنگاه چنین فردی در مقابل آدم نفهم، با علم به نفهمی او می‌تواند فهم مشترک ایجاد کند. این فهم مشترک حتی می‌تواند در ظاهر به شکل نفهمی مشترک نمودار شود. آدم فهمیده، یک فهم مشترک دارد با فهم یک آدم نفهم!
×××
هنگامی‌که آدم فهمیده، می‌فهمد یا می‌داند که طرف مقابلش، نفهم است یا به‌نوعی خود را به نفهمی زده، می‌تواند با او وجه مشترکی ایجاد کند و بجای حمله به نادانی او یا دفاع از دانایی خویش می‌تواند معرفت نشان دهد. زیرا در برابر کسی که نمی‌فهمد یا نمی‌خواهد بفهمد، تزریق فهم دشوار است ازاین‌رو گاهی با سکوت یا ایجاد حائلی می‌شود بر این پیامد فائق آمد. یک آدم فهمیده در برابر کودکی که فهمی از دنیا ندارد نباید فهم خود را به رخ او بکشد! در این حال با شناختی که دارد قادر است که خود را تا سطح فهم کودک پایین بیاورد و کاری بکند یا چیزی بگوید که در سطح فهم او بگنجد. اگرچه در این حالت یک آدم فهمیده و دانا شاید شبیه یک کودک یا آدم نادان به نظر برسد اما یقیناً او نادان نیست بلکه دانای بامعرفت است. دانای اهل شناخت. کاردان و کارشناس! نمکدان، نمک‌نشناس نیست!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x