کاریکلماتور چیست!؟

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه

شاید مخاطب یکی از انواع نوشته‌هایم باشید تحت عنوان کاریکلماتور. برخی ممکن است با این مفهوم آشنایی چندانی نداشته باشد.
کاریکلماتور یک متن ادبی است، که در آن، با ظاهر و یا معنی واژه‌ها به شکل غافلگیرکننده‌ای بازی می‌شود که حالت طنز به خود می‌گیرد در حقیقت کاریکلماتور، کاریکاتوری از واژه‌هاست آنچنان که پارادوکسی از کلمات را در خود می‌تواند داشته باشد! کاریکلماتور چون غیرمنتظره است خنده‌دار و طنزآلود به نظر می‌آید درحالی‌که برعکس کاریکاتور که معمولاً باهدف طنز یا خنده تولید می‌شود، نوشته نشده! می‌تواند غنای شاعرانه‌ی موزون و مسجعی هم در خود داشته باشد و به‌نوعی یک بازی زبانی دارد تا بتواند گفتنی‌ها را دیدنی کند.

ازنظر نوشتاری شیوا و ساده به نظر می‌رسد اما ازنظر معنایی، پیچیده و چندبُعدی است زیرا ایجاز و استعاره و ایهام در خود دارد. کاریکلماتور از چندمعنایی یا ترکیبات واژه‌ها نهایت بهره‌ را می‌برد و گاهی با تعاریف روزمره و رایج ضدیت دارد. هرچند این نوع اثر، در ادبیات کهن به‌عنوان یک ژانر ادبی سابقه‌ای ندارد. اما می‌توان نمونه‌هایی از آن را در نثر موزون از گذشته تاکنون پیدا کرد. نازک‌اندیشی نگارنده‌ی کاریکلماتور، غافلگیرکننده است.
من از این بستر مدت‌هاست استفاده می‌کنم. سعی کردم مفاهیم عمیق‌تری را در این سبک نوشتاری ارائه کنم تا بازگوکننده‌ی اندیشه‌های آزاد و رئال باشد. همین شد که مجموعه کاریکلماتورهای نوشته‌شده‌ام را با درج پانوشت جهت تعمیم و تفسیر آن در کتابی بنام “#واژه_گردان” به تحریر درآوردم. که قطعات بسیاری از آن را در اینجا منتشر کرده‌ام.
باشد که لذت برده‌ باشید.
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x