یکِ بی‌خاصیت!

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه

شماره شناسنامه‌ی من یک (۱) است. نمی‌دانم ترتیب شماره‌گذاری در ثبت‌احوال چگونه بود!؟
اگر این، یک عدد متوالی و یک شماره‌ی یکتا و مختص است پس من باید اولین نفری باشم که در این کشور به دنیا آمده یا صاحب شناسنامه شده!
اگر عددی بیخود و الکی است پس حتماً شماره شناسنامه‌ی بسیاری باید ۱ باشد که البته همین‌طور هم هست چون شماره شناسنامه‌ی برخی را دیدم که ۱ است! در این صورت قید کردن شماره شناسنامه‌ای که بسیار تکرارپذیرست چه سودی دارد!؟
شاید یک معیار شناسایی مکمل در کنار نام پدر و تاریخ تولد است که البته بازهم کاری از پیش نمی‌برد چون وجود تشابه بسیار محتمل است.
×××
مطمئناً ثبت‌احوال به یک عدد نیاز دارد مهم نیست چه عددی و یا چقدر مشابه و تکراری است. مهم این است که هر لحظه چندتا عدد را می‌خواهد زیر خاک کند و چند تای جدید را روی خاک.
دقیقاً زمانی که قرارست گواهی تولد یا فوت صادر کند باید یک عدد داشته باشد. مثلاً امروز عددی به دنیا آمد، یا عددی از دنیا رفت. اما خیلی خوب می‌داند که هیچ‌کس، هیچ عددی نیست! و این حجم از اعداد تکراری و بی‌خاصیت، یعنی آمد و رفت‌های بیهوده!
درهرصورت شماره‌ شناسنامه‌های نسل نو، همان کدملی است. تا اینجا ثبت‌احوال فهمیده شماره شناسنامه‌های قدیمی چیز مضحکی بوده. شاید می‌خواهد به آدم‌ها هویت منحصری بدهد. اما مضحک‌تر این است که علیرغم کد یکتای ملی و این هویت منحصر که امروزه‌ همه‌ی ما آن را داریم، هنوز ثبت‌احوال و بسیاری از سازمان‌های دولتی، دنبال شماره شناسنامه‌اند!
شاید می‌خواهند مطمئن شوند که نکند آن عدد بی‌خاصیت هنوز زنده است!؟
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x