مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

اتصال و استفاده‌ی مداوم و فوری از فناوری برای چک‌کردن مرتب ایمیل، تماس ویدئویی، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی نوع خاصی از استرس را در انسان به‌وجود می‌آورد که به آن “تکنوسترس” یا Technostress گفته می‌شود که نشات گرفته از تکنولوژی(فناوری) و استرس است. گاه سرکشی مرتب و بیهوده به صفحات، پست‌‌های دیگران، پیام‌ها و ایمیل‌ها با اینکه چند لحظه‌ی قبل همگی بررسی شده‌اند چنان ذهن را مغشوش و نگران می‌کند که گویی مدت‌هاست از آن بی‌خبر بودیم! این نگرانی و استرس بخصوص زمانی که شما پستی را منتشر کرده‌اید و یا پیامی را ارسال کرده‌اید و منتظر دریافت بازخورد و گرفتن تایید از سوی مخاطب هستید به اوج خود می‌رسد و روح‌تان را چنان در خود می‌گیرید که گویی رهایی از آن ناشدنی‌ است! شبکه‌های اجتماعی‌ خوب‌اند و من همیشه نظر مثبتی راجع به تکنولوژی دارم. اما شبیه همه چیز، تکنولوژی نیز یک رویه‌ی دو سویه است. زیرا معتقدم تکنولوژی رابطه‌های دور را نزدیک می‌کند و رابطه‌های نزدیک را دور! زیرا با اینکه شما از دوستان و همکاران خود از فاصله‌های دور لحظه‌به‌لحظه‌ مطلع می‌شوید اما ارتباط نزدیک خود با خانواده و پروژه‌هایتان را از دست خواهید داد. بنابراین خیلی راحت هم می‌توان از این بستر لذت برد و هم از استرس جلوگیری کرد: با چند نکته‌ی ساده:

  1. ساعات مشخصی برای برقراری ارتباط مجازی در نظر بگیرد مثلا هر روز حداکثر ۴ بار به مدت نیم ساعت، این باعث می‌شود هم مدتی که آنلاین هستید متمرکز باشید و هم مدتی که نیستید روی کارهایتان تمرکز کنید.
  2. بین اطلاع‌رسانی‌های (notification) کاری و شخصی تمایز قائل شوید مثلا برای دریافت ایمیل‌های شخصی، اطلاع‌رسانی‌های پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی را ساکت یا Mute – Silent کنید زیرا زنگ آن جز حواس‌پرتی و استرس بیشتر چیزی ندارد و شما مجبور به چک‌کردن هر لحظه نخواهید بود.
  3. ایمیل‌های کاری را در فولدرهای مشخصی سازماندهی کنید و از اپلیکیشن‌ها برای دریافت، یادآوری و از سامانه‌های پیامکی برای توجه به اهمیت رسیدگی به آنها استفاده کنید. در این صورت، دائماً نگران آنچه از دست می‌دهید نخواهید بود.
  4. همه چیز این دنیا خوب است فقط باید فرهنگ استفاده را آموخت و حد وسط را همیشه نگه داشت.

البته این شرایط مشمول افرادی نمی‌شود که از شبکه‌های اجتماعی و فناوری مجازی کسب درآمد می‌کنند. زیرا این رویه برای بلاگرها، دیجیتال مارکترها و بسیاری از افرادی که اهم زندگی کاری‌اشان در این نوع فناوری است شاید کاملا صدق نکند. اما می‌توان در این حالت هم بخشی از نگرانی‌های ناشی از از دست دادن سفارشات آنلاین و یا تبلیغات را با سازماندهی بهتر و تنظیم زمان مدیریت آنها از بین برد و کنترل بهتری داشت تا استرس کمتری داشته باشید.

#تکنوسترس

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x