آفتاب‌پرست!

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه

تنها موجود مذهبی دنیا، آفتاب‌پرست است!
#کاریکلماتور#واژه_گردان
پانوشت:
دین و مذهب را اگر تریاک توده هم نخوانیم اما بهترین جایگزین برای پیروزی ایمان بر عقل است.

خردورزی و اندیشیدن، هزینه دارد، وقت می‌خواهد، فسفرهای مغز را درگیر می‌کند و به‌طرز عجیبی می‌سوزاند، آزمایش نیاز دارد، عینت می‌طلبد و درنهایت نتیجه را می‌خواهد نه خروجی! ولی از سمت دیگر، ایمان، آب سردی است روی همه‌ی این آتش‌بازی‌ها.

ازاین‌روست که آدم‌های مثلاً دیندار، بیشتر از آدم‌های خردمند و متفکرند. زیرا ایمان ساده است نیازی به هیچ‌چیزی ندارد کافی است به یک الهام درونی یا بیرونی چنگ بزنی و خود را از ریسمان‌های الهی آویزان کنی. به همین راحتی.

صدالبته به‌شدت موافق و دوستدار آدم‌های دیندارم اما نه آدم‌های متظاهر. آدم‌هایی که عمیقاً ایمان‌ دارند، آن‌هایی هستند که ایمانشان نیز برآمده از خرد است! ایمانی که عمیق باشد، همان خِرد است و خردی که عمیق باشد به ایمان خواهد رسید.

دنیا پر از میلیاردها انسانی است که فقط تظاهر به دینداری می‌کنند این بدترین شکل نمایش یک روحیه‌ی انسانی است زیرا نه خردمند هستند و نه دیندار. نه عاقل‌اند و نه باایمان. چنین افرادی، هم به خودشان ضربه‌ی بدی می‌زنند هم به جامعه. هیچ‌گاه هم به سرمنزل مقصود نمی‌رسند. هرجایی شرایط ایجاب کند به آن‌سو کشیده می‌شوند و به عضویت حزب باد درخواهند آمد.

این‌گونه آدم‌ها ترسناک‌اند. نمی‌شود نه روی عقلشان حساب باز کرد و نه روی قلبشان. برعکس آن نیز صادق است چه بسیار به‌ظاهر خردمندانی که ادعای روشنفکری را دارند درحالی‌که هیچ‌گاه یک چراغ را در ذهنشان روشن نگاه نداشته‌اند. شاید بی‌جهت نیست که دنیا نه آن‌قدر خردمند دارند و نه آن‌قدر متدین!

به نظر فقط آفتاب‌پرست است که به معنای واقعی به تنها چیزی که نامیده شده، همیشه مزین است!
www.Soroushane.ir

5 1 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x