انگل‌ستان!

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه

تا دهه‌ی هفتاد، یکی از مرگ‌هایی که مردم فریب‌خورده بدستور آخوندها، نثار غربی‌ها می‌کردند و عربده‌کشان توی هر مراسمی فریاد می‌زدند:”مرگ بر انگلیس” بود. با این‌که اگر انگلیس نبود اینان سر کار نمی‌آمدند اما چون در برهه‌ای بودند که باید قوام پیدا می‌کردند با این مرگ شعاری، مردم را بیشتر فریب دادند. بعد خیلی آرام و آهسته، انگلیس را از لیست شعار مرگ بر… حذف کردند. انگلیس بود که این انگل‌ها را آورد و بجان مردم انداخت و ایران را مبدل کرد به انگل‌ستان.
انگليسی که باعث مرگ سه میلیون ایرانی در قحطی بزرگ جنگ جهانی اول بود و پس از آن نیز چون زالو تا توانست از خون مردم ايران مکید.
×××
ما مستعمره‌ی انگليس بودیم و هستیم.
گاه‌گداری که صدایی برعلیه آنان درمی‌آید برای‌ عوامفریبی است.
با این‌حال، انگل‌ها گاهی خود را در جایگاهی دیدند که کسی به پاس خوش‌خدمتی، آنان را لیس بزند! وگرنه بازهم شعار مرگ بر… باز می‌گردد. اما این شعار چیزی نیست جز گرفتن حمایت بیشتر و چیزی نیست جز انگل‌لیس! حمایت‌هایی نظیر موضع‌گیری مهربانانه و خبرگزاری بی‌بی‌چهل!
انگليسی‌ها شاید الان به اندازه‌ی روس‌ها و چینی‌ها، خیلی تابلوتر حضور ندارند اما بدون انگلستان، این انگل‌ستان جان نمی‌گرفت.
رابطه‌ی عاشقانه‌‌ی این دو، فراز و فرود داشت ولی هرگز به بن‌بست کامل نرسید، حتی وقتی عاشقانه در مصاف هم بودند، انگليسی‌ها راحت، انگل‌ها را سوراخ سوراخ کردند ولی انگل‌ها فقط ازاینکه یکجا با آنان بازی می‌کردند احساس افتخار داشتند…
#مهسا_امینی #پریسا_بهمنی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x