برگ درخت!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

بچه که بودم عاشق سیگار آتش زدن و به اصطلاح چُس‌دود کردن بودم. با این‌که توی خانواده‌ی ما هیچ‌کس سیگاری نبود اما وقتی یک جایی خواندم که سرخپوستان چپق می‌کشیدند دوست داشتم شبیه آنان شوم. اصلاً همین دود کردن بود که سبب شد فیلم‌های سرخپوستی را دوست داشته باشم شاید بخاطر همین، سال‌ها درگیر تاریخ آمریکا بودم.
سیگار هُما دست‌پیچ فروخته می‌شد ماهی یکی دو نخ دود می‌کردم بو و طعم بسیار خاصی داشت. تا زمانی‌که سیگار زر و تیر آمد که فیلتر داشت. حتی توتون فله‌ای هم می‌فروختند. خیلی دزدکی و تنها می‌رفتم توی کوچه‌باغ‌هایی پر از درختان زردآلو، سیب ترش و فندق. چه حالی داشت ساعت‌ها غرق تنهایی و طبیعت محشر می‌شدم و دود می‌کردم. بیشتر عمر نوجوانی‌ام را در میان دار و درختانی گذراندم که اکنون مبدل به بیابان یا ساختمان شده.
×××
پاییز با برگ‌ریزانی که داشت مرا به فکر انداخت که همین برگ‌های درختان را هم می‌شود خشک کرد و کشید. برگ درخت، تفاوتی ظاهری چندانی با برگ توتون ندارد. دودش هم همان بود فقط مواد افزودنی نداشت. ولی یکبار این‌کار را کردم دیدم بی‌مزه است. خیلی بی‌مزه و خفه‌کننده. شبیه بوی پهن! بعدها با دوستم امیر قاضی رویال می‌کشیدم و بارها به سرفه می‌افتادیم.
×××
سال‌ها بعد که سیگار وینستون به بازار آمد، سرآمد همه‌ی برندهای دودی شد. از فروشنده پرسیدم Winston یعنی چی؟ گفت این کلمه اختصار اینست که: “والا این سیگار تعارفی نیست!”
راست هم می‌گفت لامصب از قدیم گران بود و نمی‌شد خرید و به مفت‌کشان تعارفش کرد!
این برند، محبوب جمیع دخان‌کشان و دودکشان بسیاری شد که اخیراً نایاب هم شده. شرکت‌های فرصت‌طلب رانت دولتی، آشغال‌های تقلبی را با همان نام وینستون و با بسته‌بندی جدید می‌فروشند بسته‌ای ۲۰ هزارتومان و خود بسته‌بندی مارک اصلی یا در بازار نیست یا اگر هم کسی به‌زور گیر بیاورد بسته‌ای بیش از ۵۰ هزارتومان به فروش می‌رسد. اگرچه حتی وینستون اصل هم چیزی به اسم توتون خالص ندارد، پر از سم و گوگرد و کوفت و زهرمار است. حال تصور کنید که تقلبی‌اش چگونه است!
مشکل، قیمت نیست. مشکل، دقیقاً کیفیت است. شبیه خودرو، مسکن و… بی‌آنکه کیفیتش افزایش یابد قیمتش سر به فلک می‌کشد و البته نایاب هم می‌شود.
وینستون جدید در اصل شبیه همان برگ درختان است که بوی پهن می‌داد، با این تفاوت که قبلأ برگ درخت مفت بود الان ۲۰ هزارتومان قیمت دارد! مراقب درختان باشید!
×××
من گاهی سیگار می‌کشم اما لطفاً شما سیگار نکشید!

من هر وقت سیگار کشیدن را ترک می‌کنم یک دلیل بسیار قانع‌کننده دارم و وقتی که سیگار می‌کشم هم همینطور!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x