بچسبی، نچسبی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

روزی چند دوست باهم قرار بود بروند شمال. همه با اشتیاق، حاضر و آماده شدند اما آنکس که هم ویلا داشت و هم ماشین، چس‌کنش را زد به پریز و منصرف شد و برنامه‌ی شمال همگی به این شکل از بین رفت!
آمریکا دقیقاً همان کسی است که هم ویلا دارد و هم ماشین. بدون حضورش هر برنامه‌ای برای سیاحت، سیاست، ضیافت، تجارت، زیارت و سعادت بر باد هواست!
×××
دمکرات‌های آمریکا محافظه‌کاران ملایمی هستند و البته چند ناکامی و رسوایی در عملیات نجات گروگان‌های اسیر در چنگال خمینی که در طبس توسط شن‌ها (بخوانید روس‌ها) شکست خورد تا خروج یکباره و شتابزده از افغانستان را در کارنامه‌ی خود دارند. هرچه جمهوری‌خواهان رشته می‌کنند دمکرات‌ها پنبه می‌کنند و البته برعکس!
با این‌حال گاهی دمکرات‌ها آدم‌های نچسبی‌ می‌شوند و گاهی جمهوری‌خواهان.
×××
هرچقدر جمهوری‌خواهان بظاهر کله‌خراب و دو آتشی هستند دمکرات‌هاَ نیز بظاهر سیب‌زمینی‌اند. ازاین‌رو تنور آمریکا برای پختن سیب‌زمینی در یک آتش داغ و تحویل آن به توهم استقلال کشورهای جهان لازم است.
چه کارتر، چه کلینتون، چه اوباما و چه بایدن همگی مردان روی‌نرمی هستند که خیلی خودشان را به دردسر نمی‌اندازند. با جمهوری‌خواهان خیلی خوب الاکلنگ بازی می‌کنند و همیشه توازن را در آمریکا و البته در هرجایی که دوست دارند بالا یا پایین می‌کنند.
با این وصف زندگی و آینده‌ی میلیون‌ها انسان در گرو انتخاب و تصمیمات آنهاست. حتی ملایان رژیم منزویی چون جمهوری اسلامی بدون چراغ سبز آمریکاییان، قدرت خالی کردن باد شکمشان را در مجمع تشخیص مرحمت نظام ندارند.
و البته آن اقتصادهای برتر نیز همین‌طور و آن اژدهای زرد چینی هم با ترش‌رویی آمریکا به دیوار می‌خورد و برای فرار، یک ویروس خلق می‌کند.
×××
وقتی چرخ اقتصاد تمام ممالک دنیا بر پایه‌ی فناوری ‌و دلار می‌چرخد یعنی آمریکا توانسته تا فیهاخالدون هرجایی ورود کند.
اگر کشوری مدتی هارت و پورت می‌کند بخاطر آنست که سیب‌زمینی کاملا سیاه و سوخته شده‌ای از سمت آمریکا به او رسیده!
×××
فراموش نباید کرد که آمریکا را بومیان فلک‌زده‌ی سرخ‍پوست نمی‌گردانند، بلکه نخبگان و مهاجرانی از تمام دنیا در آنجاست که ظرف دویست سال یک کشور نمونه را خلق کردند. درست از همان روزی که کریم پوست کلفت آنجا را اتفاقی یافت تا امروز که به یک عطسه‌ی رییس‌جمهورش تب و لرز می‌کنیم همه و همه نشان از این دارد که اگر مستقیم به آمریکا بچسبی، بردی. اگر نچسبی، ریدی!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x