حماقت آگاهانه!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

توی آگاهی شاپور بودم.
زن جوانی بهمراه همسرش برای گرفتن مجوز بازبینی دوربین‌های پیرامونی کنترل ترافیک آمده بودند. می‌گفت، از شمال به سمت تهران برمی‌گشتند و نیمه‌شب در خیابان، عده‌ای ماشین‌شان را با راه‌بندان متوقف کردند، موبایل، النگوهای دست زن و کیف پول‌هايشان را به ز‌ور گرفتند و شیشه و کاپوت ماشینشان را خرد و خمیر کردند و درنهایت سوئیچ خودرو را هم دزدیدند تا تعقيب‌شان نکنیم.
×××
همسرش مرد بلند قامت و تنومندی بود در دفاع از زن و بچه‌اش و هنگام مقاومت، یک قمه توی صورتش خورده بود که تمام پوست سر تراشیده‌اش و صورتش دو شقه شده بود و یک دستش را هم از دست داده بود. با دیدنش، دلم ریش شد و حالم بد.
شکایت کرده بودند که به نتیجه نرسیده بود. از سر استیصال، خودشان دست به کار شدند تا برای تسریع در دستگیری مجرمان، مدارک بیشتری گردآوری کنند. افسر کشیک می‌گفت دوربین‌های سطح شهر بی‌کیفیت و بی‌فایده است با این حال با اکراه تمام و با ساعت‌ها منتظر نگه‌داشتن آنان، نامه‌ای برای بازدید دوربين‌ها نوشت و مهر کرد.
هنگام بیرون رفتن از آنجا پرسیدم، “چند وقته پیگیرید!؟” با مظلومیت زیادی گفتند، سه ماه!
مطمئنم تا سی سال هم آن مجرمان را نخواهند یافت…
×××
راه‌بندان، قمه و جرح وجوه مشترک این اتفاق با جریان محسن شکاری است. با این تفاوت که او برای بازپس‌گیری آزادی راه‌بندان ایجاد کرد و آن مجرمان برای سرقت و خفت‌گیری و گیر دادن به آزادی.
مجرمانی که پلیس، خیلی خوب می‌شناسدشان اما کاری به کارشان ندارد ولی محسن شکاری در کمتر از چند روز اعدام شد.
دلیل دارد اولی مردم را نشانه گرفته که برای نظام اصلآ مهم نیست و دومی خود نظام را هدف گرفته که برخورد با او از اوجب واجبات است.
×××
حالا هدف نظام از این قتل حکومتی عجولانه چه بود!؟
خیلی‌ها می‌گویند ایجاد رعب و وحشت مردم. اما به نظرم فقط این نبود.
آنان با این حرکت در حال ارزیابی واکنش شرکای آشکار و پنهان در هنگام افزایش فشار جامعه‌ی جهانی‌اند. بخصوص پیش از روز جهانی حقوق بشر.
وگرنه خوب می‌دانند چنین حکمی در چنین شرایطی با هیچ قانون و آئینی جور درنمی‌آید. حتی نمی‌شود افکار عمومی حامیانشان را مجاب کنند!
×××
به‌هرحال چه عجولانه باشد چه مغرضانه، این حکم دقیقا تصمیمی با اطلاع قبلی بود تا برای اقدامات بعدی، به ظن خودشان، حرکت مناسب‌تری انجام دهند. بعبارتی این برای بده‌بستان‌ها و گرو‌کشی‌ها سیاسی پشت پرده است در آستانه فروش موشک به روسیه، ختم برجام و….
×××
گرفتن تصمیم احمقانه اما با آگاهی از حماقت آن، یک پیام روشن دارد. اینکه حماقت، تمامی ندارد و این مشخصه‌ی همیشگی آنهاست.
#مهسا_امینی #محسن_شکاری
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x