حکومت نظامی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

یک حمله‌ی تروریستی شده بود و یک یا چند تن از پیشمرگ‌های کُرد در سلیمانیه‌ را به گلوله بسته بودند در زمان حیات صدام. تمام آن روز در هتل ماندیم. اصلاً نشد شهر را بگردیم. سراسر شهر مملو از نیروی نظامی بود. کل شهر تعطیل شد، حتی میخانه‌ها! و هر تردد و تجمعی منع بود. شبانگاه طاقت نیاوردیم و زدیم بیرون. قیافه‌های غلط‌اندازمان باعث شد چندباری سرپایی و البته خیلی محترمانه بازجویی شویم که ما توریست هستیم نه تروریست!
تاکنون به آن شکل، حکومت نظامی ندیده بودم. آنزمان در فهم این‌که حکومت نظامی چیست خیلی اندیشیدم. اگرچه فقط یک شبانه‌روز بود اما تلخ گذشت و اخبار این حادثه را داشتیم از ماهواره می‌دیدیم.
×××
ما بچه‌ی دوره‌ی انقلاب نیستیم اما زخم‌خورده‌ی آن دوره‌ایم.
بچه که بودم خوانده بودم که حکومت نظامی، وضعیت ناشی از کودتای ارتش است بی‌آنکه بدانم کودتا چیست. البته تعریف رایج و رسمی آن هم همین است اما آنچه بر ما حاکم است یک حاکمیت سیاسی و حتی مذهبی هم نیست بلکه تماماً حکومت نظامی است بی‌آنکه ارتشی کودتا کرده باشد! بی‌آنکه حمله‌ی تروریستی در کار باشد.
×××
اینجا حکومتش نظامی است، نه در این مقطع بلکه از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی. فقط از مذهب برای پیش بردن تشریفات مقامات و اهداف و تسریع در نفوذ و عوام‌فریبی بهره گرفتند کاری که صفویان هم کردند. اما اینان از تجربه‌ی صفویان درس عبرتی گرفتند و آن این بود که عنان کشورداری را بسپارند دست نیروی نظامی.
×××
از لباس‌شخصی‌ها و عناصر خودجوش و بدجوش و مدام در جنب‌جوش گرفته تا کمیته؛ و از کمیته تا گشت ارشاد که تحت لوای شهربانی (نیروی انتظامی) است همگی در راستای همکاری منظم با سپاه به مدت چهل و اندی سال خون به دل مردم کردند، با منع تجمع و منع نوشتن، منع گفتن و…
فرمانده‌ی انتظامی و ارتشی نیست که در سپاه، خاک نخورده باشد! آخوندی نمی‌بینید که در سپاه، کاره‌ای نباشد.
×××
امنیت اخلاقی، امنیت میدانی!، امنیت فرامرزی، امنیت اقتصادی و هرچیزی که در لفافه‌ی واژه‌ی تصنعی امنیت جای گرفته در چنگ سپاه است. آیا نهادی که تمام اینها را در دست گرفته کودتا نکرده!؟
قطعاً کودتا کرده.
×××
از انقلاب ۵۷ تاکنون در وضعیت بعد از کودتای سپاه هستیم و این یعنی حکومت نظامی! حکومتی که درست چندماه بعد از انقلاب، خمینی دستور تشکیل آن را صادر کرد تا یک نهاد نظامی، حافظ حکومت اسلامی شود. او خوب می‌دانست که این نهاد نظامی، خودش حکومت اسلامی است در لباس نظامی!
×××
جهاندار ضحاک با تاج و گاه / میان بسته فرمان او را سپاه!
#مهسا_امینی #نسرین_ستوده
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x