خواب!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

دیشب خواب بدی دیدم، هفت زن بدون چادر، چادر هفت زن دیگر را پوشیدند!
به نظرتان تعبیرش چیست؟
هیچ تعبیری ندارد جز انباشت و بازتابی آینه‌وار از اخبار پیرامون.
×××
از نظر ادیان، رؤیای صادقانه یک شهود و نعمت الهی است که فقط نصیب برگزیدگان می‌شود.
به گواه آنان‌، رؤیای صادقانه شامل حال هر کسی نیست و نیاز به تعبیر هم ندارد. درحالی‌که از چیز دیگری رونمایی کردند بنام تعبیر خواب؛ که هر کسی هر خوابی ببینید می‌شود آن را تعبیر و به حقیقت رساند. اما این تعبیر هم نصيب هرکسی نمی‌شود جز خواص.
بعبارتی از فحوای مطلب فوق می‌شود فهمید همه، خواب صادقانه می‌بینند منتها یکی شفاف و دیگری، تار و گنگ. با این‌حال خواب شفاف و تعبیر خواب مبهم، هر دو به پيامبران تعلق دارد.
به این فکر کنید که چطور است که رؤیای صادقانه نیاز به تعبیر ندارد ولی رؤیای مبهم، با تعبیر خواب می‌شود رؤیای صادقانه!؟
×××
هم تعبیر خواب و هم رویای صادقه از آن جمله خرافاتی است که ابتدا به رمالان و جادوگران نسبتش دادند اما وقتی دیدند خیلی محیرالعقول است به پيامبران و امامان هم چسباندند تا آنان را جزو خواص بدانند.
شما در طول عمر، هزاران بار، خواب می‌بینید که حجم کثیری از آنها را فراموش می‌کنید و حال اگر یک خوابی به خاطرتان بیاید و چند بعدی اتفاق مشابهی بیفتد آن را نسبت می‌دهید به تعبیر شدن آن خواب.
×××
خواب، استراحت مغزست برای بازستانی انرژی از دست رفته، تخلیه‌ی زباله‌ها و طبقه‌بندی اطلاعات در جانمای قفسه‌های پروتئینی.
ممکن است حتی در چنین لحظاتی به پاسخ برخی مسائلی که خوره‌ی جانت شده هم برسی، که مغز در وقت فراغتش بهتر بدان پی می‌برد.
در میان هزاران بار دیدن خواب، ممکن است یک یا چند مورد با اتفاق روز بعد یا چند روز بعد همخوانی داشته باشد و خیلی اتفاقی با یک پیامد تشابه داشته باشد. اما باید خیلی سریع ژست یک انسان هوشمند و صادق بخود بگیری و بگویی که من خوابش را دیده بودم و می‌دانستم اینجوری خواهد شد و این تعبیر خواب من بود!؟
×××
رؤیای صادقانه، دروغی است صادقانه! نه رؤیای صادقانه هست و نه تعبیر خواب. [ تعبیری که خبر از اتفاقات آتی بدهد]
شما خواب کسی که در جنگل‌های آمازون مورد حمله‌ی یک حیوان درنده واقع شده را نخواهید دید اگر هرگز درباره‌ی چنین چیزی نه خوانده باشید، نه دیده باشید و نه اندیشیده باشید.
خواب‌هایی که ما می‌بینیم تماما بازتاب آینه‌واری از اتفاقات پیرامونی است که درگیرشان هستیم. ازاین‌رو شهود و مکاشفه‌ای که در رؤیای صادقانه به آن پرداخته شده هيچگاه فراگیر نیست و آگاهی و شفافیت را بهمراه ندارد. بنابراین این علم مکاشفه نیست. بلکه تکرار کنش‌ها و واکنش‌های روزانه در درون و پیرامون است.
×××
فروید، خواب را از رموزی دانست که برای روان‌کاری می‌توان از آن بهره گرفت. بعبارتی از آن می‌شود در جهت علت پریشانی روان یک فرد کندوکاو کرد.
این درست است؛ زیرا از همسان‌سازی‌ عناصر در خواب، می‌شود به ریشه‌ی نگرانی‌ها و دغدغه‌های افراد پی برد و این برای روانشناسی آنان و رفع مشکلاتشان مفید است.
×××
اما اینکه مثلأ در خواب، برف ببینی تعبیرش این نیست که کسی خواهد مُرد؛ اگر مُرد هیچ ربطی به خواب تو ندارد.
در عوض اگر هر شب کابوس ببینی حتماً سعی کردی که چیزی را مخفی کنی و بلانسبت شما لابد”یه گهی خوردی!”
این یعنی، واقعیت، آینه‌ی خواب نیست؛ بلکه خواب، آینه‌ی واقعیت است!
بعبارتی خواب چه شفاف باشد چه مبهم، شما را به اتفاق تازه‌ای رهنمود نمی‌کند و هرچه می‌بینید فقط آینه‌ای است از چیزی که پیش‌تر اتفاق افتاده…
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x