خوارج!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

خبر خروج حامد اسماعیلیون از ائتلاف همبستگی، نه خبر بدی است و نه خوب. ولی به سمت خبر بد بیشتر تمایل دارد. زیرا وقتی چهار نفر نتوانند حرف همدیگر را بفهمند و برای یک هدف واحد و دموکراسی لیبرال تلاش کنند، فاجعه است.
اگرچه عقبه‌ی فعالیت سیاسی او وزنه‌ی سنگینی نداشت، اما چون یک چهره‌ی موجه، مردمی و داغدیده بود و چون بواسطه‌ی این‌که یک دادخواه بود و توانایی هماهنگی خوبی داشت کنار رفتنش مهم است.
رفتنش در این بزنگاه خیلی زودهنگام بود و البته ملایان از این اتفاق و از هرگونه گسستی، حسابی کیفورند.
×××
بهتر بود یا همان ابتدا نمی‌پیوست یا وقتی‌که پیوست، قدرت و مقاومت بیشتری از خود نشان می‌داد و به لحاظ برخی گفتمان‌های درون ائتلافی، زود جا نمی‌زد، زیرا او اعتبارش را از مردم دادخواه گرفت و می‌توانست در صورت ماندگاری، اثرگذارتر باشد.
هنوز نه به بار است و نه به دار.
حتی اگر تمام اعضای ائتلاف روی پادشاهی مشروطه توافق کرده باشند اما خروج زودهنگام او، نشان‌دهنده‌ی ضعف یا ترس یا وادادگی است و خالی گذاشتن میدان.
×××
باید خیلی مستمر و پایدار، همراه هم باشیم با هر طیف اندیشه و مسلکی، تا اگر فردای انقلاب در راه بود قافیه را نبازیم.
آنگاه مردم خود دست به انتخاب خواهند زد. وگرنه من شب و روز ادعا کنم شاهم، ولی وقتی کسی در آینده مرا به شاهی نپذیرد چیزی جز خیال در سر نپروراندم.
پشت هم را خالی نکنیم که برای وصل کردن باید بیایید نه برای فصل کردن.
×××
خون‌های زیادی ریخته شده، دل‌های زیادی خون شده، و نباید کسی که در راه دادخواهی و آزادی و زن و زندگی گام برداشته، پا پس بکشد.
لااقل بگذارید از این موج بلند گذر کنیم آنگاه یک خاکی توی‌ سرمان خواهیم ریخت!
هدف ملایان همین تفرقه‌افکنی است و خیلی خوب به لطف افکار تندرو و وادادگی‌ها بدان نائل می‌شوند.
×××
البته که مردم اگر همت کنند بدون هیچ نیازی به خارجی‌ها و کمک احزاب مخالف می‌توانند کشتی آزادی را به ساحل آرامش برسانند. اما چنین همت فراگیری اتفاق نیفتاد و بدتر آن‌که چنین نمایندگان فراگیری!
ولیکن اگر یک تیم همدل، قوی، یکصدا، فعال و متشکل از هر تفکری، نمایندگی مردم را در خارج عهده‌دار می‌شد شاید زودتر به نتیجه می‌رسید. حتی اگر همزبان نباشند!
×××
نباید فراموش کرد که گذر از این توتالیتاریسم دینی، به تنهایی شکستن شاخ غول است، بقیه‌اش قابل حل است!
#مهسا_امینی #فرید_کورآوند
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x