دایرةالجهالت!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

قشری که در جامعه‌‌ی تخصصی لینکدین هستند از طبقه‌ی ضعیف و متوسط جامعه‌اند. اینجا اثری از مرفهین بی‌درد نیست. لینکدین برای کسانی که دنبال یاد دادن، یاد گرفتن و رسیدن به شغل دلخواه هستند یک دانشگاه مجازی است؛ با پوشش تمام رشته‌ها و سطوح آموزشی.
پس هرکدام از ما، در اينجا یک دانشجوییم.
اما دانشگاه فقط یادگیری دروس تخصصی نیست. هرچقدر دین باید از سیاست جدا باشد ولی دانشگاه از سیاست جدا نیست!
مسئولیت اجتماعی و سیاست جزو لاینفک شکل‌گیری تفکر دانشجویی است.
×××
لینکدین، این کلاس بزرگ، دانشجوی تنبل دارد، زرنگ دارد، شوخ دارد، حسود دارد، متقلب دارد و کودن هم دارد. فضای این دانشگاه هم شديدا ملتهب است. دانشجویانی که کلاسشان همیشه مختلط است و در کنار درس خواندن، شغلی هم دارند و یا بدنبال موقعیت شغلی بهترند‌.
×××
با این‌که عناوین شغلی برخی بسیار‌ طولانی است اما اثری از انتشار دانستی‌ها، وقایع و اگاهی‌رسانی و یا اجرای مسئولیت اجتماعی از آنها دیده نمی‌شود.
برخی از اینان بر این باورند که خیلی می‌دانند و اینجا را در شان خود نمی‌بینند [با این‌که خودشان اینجا هستند!] برخی می‌گویند، ساکت‌اند تا در وقت مناسب، حرف بزنند [یعنی حزب باد]. برخی انگار نه انگار که کشور در التهاب است، همان نوشته‌های همیشگی‌شان را می‌نویسند. [شبیه استادی که کسی در کلاسش نیست اما برای خوش‌خدمتی، اصرار دارد درس بدهد!]
برخی خود را مدیرعامل و کارآفرین بسیار بزرگ و موفقی می‌خوانند و به نوشته‌های دیگران، نگاهی عاقل اندر سفیه دارند. [یعنی تعریف موفقیت را در گرو موفقیت جامعه نمی‌بینند] برخی فقط گوش جان می‌سپارند که کی چه می‌گوید؟ برخی خوب یاد می‌گیرند و برخی توی سرشان هم بزنی نمی‌آموزند. برخی نیز همیشه ته کلاسند از ترس اینکه پایین تخته‌سیاه نروند و تنبیه نشوند‌. برخی می‌پندارند که هم‌سویی با صدای دانشجویان سیاسی، افت پرستیژ است! [اینان واقعا باورشان شده مردم معترض، اغتشاش‌گرند!] درحالی‌که اعتراض، نشانه‌ی شخصیت و بلوغ فکری است.
بهرحال دانشگاه است و هر جور دانشجویی در آن دارد.
×××
با این وجود، حجم مطالب درست و تلاش دانشجویان دلسوز، اینجا را به دایرةالمعارف مبدل کرده.
لینکدین، خوابگاه ندارد، سردر بزرگ ندارد، اما از حمله‌ی ‌بی‌سوادان در امان نیست.
آن افراد بی‌نام و نشان سایبری و مدافع نظام که دایرةالجهالت جنايات رهبرشان را جلد می‌گیرند تا زیبا به نظر برسد، آنها دانشجویان لینکدین نیستند. آنان همان لباس شخصی‌هایی‌اند که با اسلحه به دانشگاه‌ها هجوم می‌برند و کاری ندارند جز کشتن و دستگیری؛ با این تفاوت که در اینجا، به دنبال بازداشت حقایق‌اند و درحال کشتن آگاهی.
#مهسا_امینی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x