دوندانی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

توی محله‌ی ما یک پیرمرد بود بنام “ولی”؛ پولدار نبود اما وقتی‌که خواست یک دست دندان مصنوعی بگذارد یکی از دندان‌هایش را طلا گرفت.
کاری بدیع، متمولانه و البته غیرقابل انتظار.
بدون آن‌که بخواهد، بخاطر داشتن یک دندان طلا، به او لقب “ولی دوندانی” دادند.
×××
البته که مردم به دندان می‌گویند دندان؛ اما چون آقاولی یکی از دندانهایش طلا بود، مردم واژه‌ی دندان را به “دوندان” تغییر دادند و به این شکل هم خوانده می‌شد: “دون،دانی”. البته این واژه‌ی من‌درآوردی برای هر دندانی نبود، بلکه فقط برای دندان آقاولی بکار می‌رفت.
×××
مشخص است که در “دوندان”، طلا بودن دندان پیدا نیست اما مردم بخاطر این‌که هم آقاولی را مسخره کنند، هم اینکه تاکنون چنین چیزی ندیده بودند و هم از طلا نبودن دندان‌های خودشان دلخور بودند با این لقب، حسابی حسادت خود را به آقاولی نشان می‌دادند.
آنان باید فرقی می‌گذاشتند بین دندان‌ خودشان با دندان آقاولی؛ بنابراین واژه‌ی دوندان، این تفاوت را بخوبی عیان می‌کرد همین شد که از شدت حسادت، بجای آن‌که او را “دندان‌طلا” یا “دندون‌طلا” بر وزن “پاشنه‌طلا” صدا بزنند، “دوندانی” خطابش می‌کردند.
×××
آقاولی روزهای نخست از این لقب جدید و من‌درآوردی و البته توهین‌آمیز می‌رنجید. بسیار خود را سرزنش می‌کرد که کاش دندان طلا نمی‌گذاشت تا مضحکه‌ی خاص و عام نشود. اما رفته‌رفته به این لقب عادت کرد بخصوص زمانی‌که دید با لقب دوندانی از تمام پیرمردها، از تمام دندان مصنوعی‌ها و از تمام کسانی که نامشان “ولی” بود متمایز شده!
×××
همه‌ی ما در یک چیزی هنرمندیم یا در یک چیز مشابه، متفاوتیم. چقدر به بلوغ رسیدیم و چقدر این هنرمندی ارزش دارد، یا چطور آنرا بدست آوردیم و چه استفاده‌‌ای از آن می‌کنیم؟ مهم نیست. مهم این است که بسیاری همین هنر ناچیز را هم ندارند؛ ازاین‌رو شروع می‌کنند به حسادت با طعم تمسخر.
×××
باور دارم که همه‌ی ما مستعدیم و کار منحصری می‌توانیم انجام دهیم که دیگران از انجامش عاجزند. کاری بدیع، متمولانه و البته غیرقابل انتظار.
بنابراين ازاینکه مورد تمسخر واقع شوید و یا بخاطر انجام آن کار به شما بخندند، به هیچ‌وجه نگران نباشید. اگر با لقب عجیب و یا تمسخرآمیز خطابتان کردند خرده‌ای به دل نگیرید که همان لقب، متمایز بودن شما را نشان می‌دهد حتی اگر آن لقب، هنر شما را هم به سخره بگیرد.
×××
هرکدام از ما یک دندان طلا داریم. با بهتر بگویم هرکسی یک جایی از بدنش، فکرش و یا زندگی‌اش از طلاست. قدرش را بدانید.
طلایی که تو را متمایز از دیگران می‌کند. حتی اگر کسی نپذیردش.
اثرگذاری، رسالت ما در دنیاست. حتی اگر ابتدا بیندیشی که فقط و فقط روی خودت اثرگذار بوده!
#مهسا_امینی #مسیح_علینژاد
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x