دَم راس!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

مادرم به آدم‌حسابی می‌گوید:”دَم راس” یعنی کار درست؛ کسی که دهن‌کجی نمی‌کند، یا کسی که سرش به تنش می‌ارزد و یا حرف درست از دَم‌ (یا دهانش) برآید. زیاد نیستند آدم‌هایی که دَم راست‌اند.
رضا پهلوی، نه بعنوان شاهزاده، که بعنوان یک فرد پیشرو به‌نظرم در این شرایط، گزینه‌‌ی فعالی است که می‌تواند نمایندگی مردم را برعهده بگیرد.
×××
به چند دلیل مورد توجه است: این‌که عقبه‌ی فعالیت سیاسی دارد ولو اندک؛ در دنیای آزاد زندگی کرده و قطعاً ذهن بازتری دارد؛ باسواد و باشعور است و بیشتر مورد اقبال است و حرف‌هایش بیراه نیست که: شکل حکومت مهم نیست، مهم آزاداندیشی در آن است.
این‌که جمهوری باشد یا پادشاهی این یک شکل حاکمیتی است اما هر دوی این‌ها می‌توانند مسبب دیکتاتوری شوند و یا نه. بستگی به بلوغ سیاسی و آگاهی جمعی مردم دارد. (البته پیش‌تر گفتم که با نقش شاه، چه به شکل نمادین و یا اجرایی، اصلاً موافق نیستم.)
×××
 با این‌حال در مبحث وکالت به وی، به نظرم اندکی تعجیل شده یا شاید بدون وفاق صورت گرفته. بهتر این بود که احزاب فرامرزی از هر جنس و گرایشی، هرکدام فردی را معرفی و یا او را تایید می‌کردند تا سبدی از گزینه‌ها یا شورایی شکل می‌گرفت. این‌که هنوز احزاب دیگر نه وی را تایید می‌کنند و نه کسی را معرفی می‌کنند یعنی آنان دچار سردرگمی شدند. وقتی توافق‌نظر بین چند گروه کوچک نباشد چطور انتظار می‌رود یک جامعه، همراهی کند!؟ فقدان همبستگی، همیشه آسیب‌زاست!
×××
بیش از چندین ماه از این خیزش گذشته و تعلل، بی‌فایده است. ازاین‌رو شاید تعجیل در مسئله‌ی وکالت، تعلل دیگران را توجیه کند. ولی وکالت زمانی مهم است که فرد مورد وفاق همه باشد یا گروهی، نمایندگی رسمی و جمعی مردم را از هر گرایشی برعهده بگیرند تا دنیا آن را به رسمیت بشناسد.
×××
اگر احزاب دیگر و خود ایشان و مردم به پاسخ روشنی در قبل و فردای انقلاب نرسند می‌شود حکایت انتخاب عجولانه‌ی رهبری خامنه‌ای در بزنگاه مرگ خمینی؛ که رفسنجانی فکر کرد خامنه‌ای را مرجع معنوی معرفی می‌کند و خود را شاه اجرایی. غافل از این‌که این مرجع معنوی موقتی فاقد صلاحیت (طبق تصدیق خود خامنه‌ای) افسار قدرت را دست گرفت و هرکه را برعلیه‌اش بود از میان برد.
×××
در یک شرکت خودرویی کار می‌کردم که داشتند رونمایی از یکی از خودروهای جدیدشان را در مراسم مجللی جشن می‌گرفتند. توی مراسم، رفسنجانی هم بود. خطابه‌ای کرد و دلش پُر بود از قدرتی که از دست داده و با زبان لفافه، خامنه‌ای را می‌کوبید که البته بی‌فایده بود و این کار را ادامه داد تا روزی که خودش مُرد. یا (کشته شد!)
×××
در برابر با انتخاب خامنه‌ای، رضا پهلوی یک چیز دیگرست و قابل قیاس نیست. به نظرم فرار از یک حکومت دینی و دمکرات شدن، بسیار ارزشمندست. البته اگر مردم و احزاب آگاه باشند می‌توانند شکل حاکمیت بعدی را مشخص و آزاداندیشی واقعی را توامان داشته باشند تا از چاه نیفتند توی چاله. درکل برای هرچیزی نباید فقط یک گزینه روی میز باشد!
وقتی یک گزینه داری، محدودی؛ مستاصلی و چه آری بگویی چه نه، ضرر می‌کنی.
×××
با این‌حال اکنون در این تنهاترین گزینه، رضا پهلوی، دَم راست است گروه‌های دیگر، دَم راست خود را تعیین و در کفه‌ی ترازوی انتخاب بگذارند یا وی را تایید کنند تا دو دستگی از بین برود.
ما در نقطه‌ی تعیین حکومت بعدی نیستیم در نقطه‌ی به‌رسمیت شناختن اپوزسیون در جامعه‌ی بین‌المللی هستیم؛ پس باید بجای تعلل یا تخریب، زودتر اقدام کرد.
نمایندگی مردم، بهتر از نماینده شدن است!
#مهسا_امینی #رضا_پهلوی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x