دین مصنوعی‌!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

چیز تلخی که از هوش مصنوعی بعید نیست خلق دین جدید است!
شبیه تمام کسانی که خود را برگزیده نامیدند و از روی دست هم کپی کردند و یک عنوان جدید طبق زمان، مکان و نیاز و منافع خود خلق کردند هوش مصنوعی نیز با انبوهی از خوراک نوشتاری و اطلاعاتی، می‌تواند یک دین جدید را خلق و اعلام کند و این اصلاً دور از ذهن نیست.
دینی که شاید خیلی بهتر از قبلی‌ها باشد.
حتماً یک کتاب مقدس مصنوعی نیز خواهد نوشت مملو از احکام و الزامات و حتماً پیروانی نیز خواهد داشت.
×××
اینکه آزادی عقیده و مذهب جزو اصول حقوق‌ بشر است برکسی پوشیده نیست اما من ادیان نوظهوری چون بهایی و بیانی، ویکا و مورمون و… را درک نکردم با این‌که مثلاً بهایی، احکامی مشابه و البته نرم‌تر از اسلام دارد.
ده‌ها دین نوظهور خلق شدند، حرف حساب ادیان ابراهیمی و بودایی و جین و سیک و … چه بود که حرف حساب این ادیان نوظهور چه باشد!؟
مسخره نيست که هر یک فکر می‌کند از دیگران بهتر یا کاملتر است؟ خود این موضوع، تناقض، ایجاد نفاق و برتری دانستن نیست؟
×××
هنوز توی لجن تاریخ خلقت هر کدام از ادیان باستانی و ابراهیمی درمانده‌ایم که دین جدیدی سر از خاک برمی‌آورد و عده‌ای دنبالش می‌روند و تا پای مرگ از آن کوتاه نمی‌آیند.
مگر قبلی‌ها چه گلی به سرمان زدند که دین جدیدی بزند؟
سر جدتان، دین‌تان انسانيت باشد. انسانیت هم چیزی نیست که هرکسی نفهمدش. اما پیرو ادیان شدن، کاری می‌کند که بخاطرش نفهم شویم و بخاطرش یا جان بگیریم و یا جان بدهیم و این نقض حضور، ماهیت و فهم انسانيت است!
انسانیت، دین نیست اگر باشد دین طبیعی است و هر چیزی بجز این دین، دین مصنوعی است چه توسط یک آدم خلق شده باشد چه توسط ماشین. چه نوظهور باشد چه باستانی.
شک نکنید ادیان مصنوعی بنام برابری، بانی نابرابری می‌شوند. بنام صلح، بانی جنگ می‌شوند. زیرا خودبرتری، خاصیت تبعیض است که پیروان همه‌ی ادیان بالاخره به آن می‌رسند.
×××
دنبال روش و متد و ایدئولوژی مذهبی کهنه یا نوظهور این و آن نباشید که تکرار مکررات است به اشکال مختلف!
حیف نیست جانتان را نثار توهم کسی بکنید که فکر می‌کند دین تو ناقص است و دین خودش کامل!؟
×××
من که عاشق فناوری اطلاعات هستم حتی اگر هوش مصنوعی با تمام بلوغ و نبوغش و با تمام دسترسی و گستره‌ی اطلاعاتش، دینی بهتر، عالی‌تر و لازمان‌تر و لامکان‌تر از هر دین دیگری خلق کند و حتی اگر مستقیم دستم را بگذارد توی دست خدا، بازهم پیروش نخواهم شد.
به خود آ؛ که خودت، خدایی!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x