رنگ نور!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

آیا نور رنگ دارد یا واقعاً بی‌رنگ است؟
دقیق یادم نیست کی؟ ولی خیلی وقت پیش مطلبی داشتم، یک جمله در آن داشت که نور، رنگ ندارد.
این مطلب تماماً مرتبط با رنگ نور است!
×××
نور متشکل از فوتون‌ها است که امواج الکترومغناطیس را انتشار می‌دهند. رنگ نور با فرکانس این امواج مرتبط است و بر اساس طول‌موج‌های مختلف، نور به رنگ‌های مختلف ظاهر می‌شود.
طیف نور مرئی، که برای انسان قابل‌رؤیت است، شامل رنگ‌های مختلف از قرمز تا بنفش می‌شود.
امواج با طول‌موج بلندتر به رنگ قرمز و امواج با طول‌موج کوتاه‌تر به رنگ بنفش دیده می‌شوند.
همچنین، نور خارج از محدوده‌ی قابل‌رؤیت انسان با طول‌موج کوتاه‌تر از بنفش (فرابنفش) یا طول‌موج بلندتر از قرمز (فرابنفش) نیز وجود دارد.
بنابراین، نور دارای رنگ هست اما این رنگ نور نیست! بعبارتی این رنگ‌ها به طول‌موج امواج الکترومغناطیس مرتبط هستند.
×××
از طرفی زمانی که نور به یک سطح می‌خورد (مثل سطح یک جسم یا جو هوا)، با برخورد با اتم‌ها و مولکول‌های ماده باعث جذب و پراکندگی نور می‌شود. هر ماده‌ای دارای اتم‌ها و مولکول‌های خود است که با نور تعامل دارند.
توانایی جذب یا پراکنش نور توسط ماده به طول‌موج نور وابستگی دارد. این اثرات باعث انتقال انرژی نور به مولکول‌ها می‌شوند و درنتیجه، امواج الکترومغناطیس با طول‌موج‌های مختلف با تعدادی از مولکول‌ها تعامل می‌کنند و انرژی را به‌صورت مختلفی جذب یا پراکنده می‌کنند، که نهایتاً به‌ظاهر رنگ مشاهده‌ می‌شود.
×××
بنابراین، رنگ در نور ناشی از تعامل امواج الکترومغناطیس با مولکول‌ها در محیط اطراف است.
این یعنی رنگ درحقیقت به فوتون‌ها نچسبیده و آنان حاوی رنگ نیستند؛ بلکه ارتباط ویژگی‌های فوتون و تعاملات آن با ماده سبب بروز رنگ می‌شود؛
رنگ اصطلاحاً به تجربه‌ي بصری ما نسبت داده می‌شود که ناشی از تعاملات نور با سلول‌های حسی چشم ماست.
×××
هر فوتون، دارای انرژی مشخصی است که با توجه به فرکانس (یا طول‌موج) آن مشخص می‌شود.
طول‌موج‌های مختلف فوتون‌ها به معنای رنگ‌های مختلف در طیف نور مرئی هستند. وقتی یک فوتون به یک جسم می‌خورد، تعاملات با اتم‌ها و مولکول‌های آن جسم باعث جذب یا پراکندگی فوتون می‌شود.
برای مثال، اگر فوتون با طول‌موج طولانی (مرتبط با رنگ قرمز) با یک جسم تعامل کند، احتمالاً به‌آسانی جذب می‌شود و انرژی خود را به مولکول‌ها منتقل می‌کند. این تعاملات ممکن است باعث گرما یا تغییر رنگ جسم شود.
×××
عکس این موضوع یعنی در حالتی که فوتون به بدنه‌ای نخورده باشد و با هیچ ماده‌ای تعامل نکند، نور را نمی‌توان مشاهده کرد که به آن اصطلاحاً نور نامرئی می‌گویند. مثلاً در فضا، که خلاء است و محتوای ذراتی بسیار کم دارد، نور فضا در چشم ما ظاهر نمی‌شود و نمی‌توانیم از آن به‌عنوان نور رنگ‌دانه استفاده کنیم.
×××
پس نور و رنگ به معنای بصری به تعاملات فوتون با ماده بستگی دارند و در شرایطی که این تعاملات نداشته باشیم، نور نامرئی و بی‌رنگ به ما خواهد رسید.
درنتیجه، نور به‌طور مستقیم یا بنیادین رنگ ندارد! رنگی که می‌بینیم ناشی از طول موج، تعاملات نور با ماده و تأثیرات آن بر سلول‌های حسی چشم انسان یا هر موجود دیگری است.
زمانی که نور به یک سطح (مانند جسم یا ماده) می‌رسد و با اتم‌ها یا مولکول‌های آن تعامل می‌کند، و آنچه که از این تعاملات به چشم‌ها منتقل می‌شود به شکل رنگ مشاهده شوند..
پس در بستری که تعامل نور با ماده صورت نگیرد، نور به‌صورت مستقیم رنگ ندارد!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x