سر تسبیح!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهره‌ها به تنهایی زیبا هستند اما وقتی در کنار هم چیده شوند مفهوم و زیبایی جدیدی را به ارمغان می‌آورند.
تسبیح نه به عنوان ستایش کردن یا آلت دست مذهبیون، بلکه برای رشته کردن مهر‌ه‌های سنگی، سفالی، صدفی، استخوانی، چوبی و امروزه برای پیوند مهره‌های پلیمری و پلاستیکی، نکته‌ای در خود دارد که گفتن از آن جذاب است.
تسبيح، پیوند زنجیره‌ی مهر‌ه‌ها در یک خط است که سبب تشکیل یک پیوستگی منظم می‌شود و زیبایی، نظم، یکپارچگی، قدرت و استحکام آن را بیشتر به رخ می‌کشد. از یک تسبیح گرفته تا یک زنجیر طلا با حلقه‌‌های بسیار کوچک و یا بافته‌های ریسمانی، همگی مفهوم پیوستگی جز را نشان می‌دهند آن‌چنان که خروجی حاصل شده، یک چیز کل است.
×××
نقطه‌ی بستن دو سر مهره‌ها، نیازمند یک منگوله یا سرتسبیح است.
گاهی با طراحی شاهانه، تمام زیبایی یک تسبیح را به سرتسبیح می‌بخشند. این منگوله‌، شبیه تاج تسبیح است. آنقدر به چشم می‌آید که سایر مهره‌ها از چشم می‌افتند.
گاهی سر تسبیح فقط یک مهره‌ی درشت است. گاهی دو مهره‌ی نسبتا بزرگ؛ و گاهی نیز فقط یک گره‌‌ی پایانی کوچک بر ریسمان، که حتی حفره‌های هر مهره از روی‌اش رد می‌شوند. این گره فقط برای پیوند شروع و پایان مدور یک زنجیره‌ از مهره‌هاست و برای نگه‌داشت خط قرارگیری آنها در کنار هم است که به‌خودی‌خود نقطه‌ی شروع یا پایان نیست. بلکه مهره‌ها با یک رشته‌ی گره خورده، همواره در حالت عکس و معکوس قادر به حرکتند.
×××
هرکسی ساختاری دوست دارد. اما بجای زدن یک منگوله‌ی شاهانه یا قرار دادن یک مهره‌ی درشت و یا دو مهره‌ی نسبتا بزرگ، می‌شود یک گره کوچک‌ زد. مهم پیوستگی است. مهم نمایاندن زیبایی و اهمیت هر مهره است‌. مهم آزادی حرکت هر مهره است. مهم، چرخش دوار است. مهم کاربرد تسبیح در حالت‌های مختلف است،. مهم از بین بردن وابستگی به منگوله‌ی پر زرق و برق و یا مهره‌های درشت است!
×××
یک تسبیح بدون سرتسبیح بارز، تمام رؤیایی من است از دنیا.
بجای مهره، آدم بگذار، بجای تسبیح، مردم و بجای سرتسبیح، سیستم حاکمیتی؛ سپس متن را دوباره بخوان.
کدام ساختار انتخاب توست!؟
#مهسا_امینی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x