شکنجه‌گر!

شکنجه‌گر!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

همه‌ی حامیان این حکومت آدم‌های بدی نیستند. حتی چند رفیق این تیپی هم دارم. انصافا جزو دوستان بسیار خوبم هستند. اوایل سر مسائل دینی، اعتقادی و سیاسی زیاد بحث می‌کردیم هرکدام سعی داشتیم چیزی را برای دیگری تفهیم کنیم که ناموفق بودیم. بنابراین وقتی دیدیم بی‌فایده است به رفاقت‌مان ادامه دادیم بدون ورود به ارزش‌های مختص به خود.
اما واقعیتش را بخواهید هرگز درکشان نکردم. بخصوص زمانی که به شدت از سمت همین حکومت آسیب روحی و مالی و جسمی دیدند. هر بلایی سرشان بیاید باز پشت این نظام را خالی نمی‌کنند با این‌که بوضوح می‌دانم هیچ خیری از آن ناحیه به آنان نرسیده. بعبارتی نه اهل ساندیس‌اند نه اهل بیت. فقط چون مذهبی‌اند تمام و کمال مقلد اوامر ولی‌شان هستند.
×××
یکی‌شان در شرکتی مشغول کار بود، وخامت اقتصادی به حدی بود که کارفرما ناچارا او و بسیاری را تعدیل کرد و تا مدت‌ها بیکار و افسرده بود. می‌گفت مقصر کارفرماست.
یکی‌شان با پراید تصادف کرد و شش ماه بیمارستان بود و به سختی زنده ماند اما هرگز حکومت را مقصر نمی‌دانست، باور نداشت دولت، ارابه‌ی مرگ به دست مردم می‌دهد؛ می‌گفت مقصر خودمم.
یکی‌شان سال‌ها درگیر پرونده‌‌ی خرید مسکن مهر یود هرچه پول به حساب دولت ریخت در آخر چیزی تحویلش نشد و بعد از کش و قوس و شکایت، آلونک لخت و پتی و بی‌در و پیکری را تحویل گرفت و خدا را شکر می‌کرد!
یکی نیز ۲۲۰ میلیون تومان، یعنی هرچه سرمایه داشت را به دعوت ولی‌اش برای رونق تولید در بورس گذاشت؛ اما در کمتر از چندماه تمام دارایی‌اش پرید و زبان به شکایت نگشود. وقتی ازش پرسیدم هرچیزی که قبلا غیرمستقیم تجربه کردی و قابل دفاع بود این یکی که مستقیما از سمت ولی‌ات بود، چرا هنوز به او معتقدی!؟
گفت، قبول دارم که اشتباه کرده اما انسان، جایز الخطاست!
×××
این آدم‌ها به خودی خود هنوز خوبند، اما نمی‌دانند کجا باید باشند و کجای کارند و همین بد بودنشان را نشان می‌دهد، زیرا اکنون در برهه‌ای هستیم که دیگر مقلد بودن نه تنها نارواست بلکه گناهی نابخشودنی است؛
آنان فقط اگر یکبار دست در حلق بکنند و هرچه به خورد ذهنشان رفته را بالا بیاورند همه‌چیز درست می‌شود. شاید هنوز به این باور نرسیدند که زیر شکنجه دارند جان می‌دهند.
شاید مدام با خود تکرار می‌کنند که:”عذاب می‌کشم ولی، عذاب من گناه نیست / وقتی شکنجه‌گر تویی، شکنجه اشتباه نیست!”
#مهسا_امینی #هیمن_امان
www.Soroushane.ir

عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x