عدد محیط!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

امروز، روز پریمتروس است. همان واژه‌ی گنگ و سردرگم یونانی به‌معنای محیط؛ که بهنگام نمایش نسبت محیط دایره به قطر، پای‌اش به ریاضیات باز شد و همگی در ریاضی آنرا با عدد π پی می‌شناسیم؛ که البته اگر دوبار پشت سر هم بخوانیش می‌شود پی‌پی!
این تکرار عدد، شدیدا بو می‌دهد. 
کافیست دوبار گنگ بودن را پشت سرهم داشته باشی آنگاه با انبوهی از سردرگمی روبرویی. عدد پی، بو می‌دهد چون سردرگم است!
×××
در کنار اعداد گنگ، ما درگیر اعداد گویا هستیم. آدم‌ها هم همین‌گونه‌اند؛ یکی گویاست. یکی گنگ، یکی حقیقی و یکی صحیح؛ یکی زوج است و یکی فرد و یکی هم حسابی!
هرچه هست ما برای محاسبه‌ی بسیاری از چیزها نیازمندشان هستیم. چه کسی که همیشه صحیح است و چه آنکس که همیشه گویاست! فکر نمی‌کنم اعداد حسابی، حرف ناحساب بزنند!
در هرصورت بازی اعداد و بازی آدم‌ها گویای حضورشان در جهان است. 
×××
شاید جهان واقعاً از عدد ساخته شده؛ شاید هم از حروف؛ و شاید هم همان حروف است که به عدد تعبیر شده!
شکی نیست که عدد پی، یک حرف است و نه عدد؛ و آن حرف، اول کلمه‌ی پریمتروس است. پس حرف بزنید که حرف زدن می‌تواند شما را به عددی تبدیل کند!
اگرچه این جهان به تنهایی، عددی نیست؛ درست شبیه آدم، که به تنهایی عددی نیست! اما انبوه اعداد گویا، گویای همه چیز است!
 ×××
ما با انبوهی از نشان‌ها، فرمول‌ها و معادلات، موفق به حل بسیاری از مجهولات شدیم.
با این‌که همه زندگی می‌کنیم تقریباً همه چیز را راجع‌به زندگی می‌دانیم؛ اما با این‌که همه می‌میریم هیچ چیزی درباره‌ی آن نمی‌دانیم. این یعنی تمام این دانستنی‌ها در هنگامه‌ی مرگ هیچ است و هیچ. بعبارتی با هر رقم و نماد و نشانی که باشیم در مواجهه با فلسفه‌ی مرگ، همگی گنگیم!
شاید مرگ هم یک عدد π است!
×××
با این وصف در محیط دایره‌‌ای هستیم که در آن نیز زندگی می‌کنیم. چه آن محیط، ذهنمان باشد چه خانواده، چه محیط زیست باشد و چه جامعه و یا جامعه‌ی جهانی، درهرحال باید با این اعداد سر کنیم. تا مفهومی از ریاضی که بنای فهم مشترک است را داشته باشیم. 
×××
یک عدد بخودی خود هیچ‌کاره است. یک معادله فوقش می‌تواند چند مشکل را حل کند؛ اما برای این‌که جهانی بهتر، برای زیستن بسازیم و یا ایرانی بسازیم آباد، باید هرکدام پیوسته در کنار هم عددی گویا باشیم و معادلات بسیاری را حل کنیم؛ چون حجم مشکلات و مجهولات این محیط بیش از حد تصور است. بیش از عدد پی است.
×××
هر حرفی می‌زنیم و هر عددی هستیم گنگ نباشیم! یا اگر گنگ هستیم گنگ بودنمان را تکثیر نکنیم که بودار می‌شود! اگر خط و انتهای معینی نداشته باشی تا بی‌انتها سردرگمی! درست شبیه عدد π.
گنگی، دلتنگی می‌آورد. شبیه آدمی که چشم‌هایش تار می‌بیند…
×××
امیدوارم هرکداممان گویاترین، صحیح‌ترین و حسابی‌ترین عدد برای حل معادله‌ی اعتراضات باشیم!
چهارشنبه سوری‌تان فرخنده.
 #مهسا_امینی #محمدرضا_بالی_لاشک
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x