فروپاشی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

فروپاشی اکثر سلسله‌ها در طول و عرض تاریخ از این چند قلم خارج نیست:
سقوط با کودتا.
سقوط با جنگ خارجی.
سقوط با جنگ داخلی.
سقوط با حمایت‌ و دسيسه‌ی خارجی.
و سقوط با تلاش مردم.
در تاریخ ما، اساسأ حجم بیشتر فروپاشی‌ سلسله‌های بعد از اسلام، این بوده که یا شاهزاده‌ای، افسری و یا کسی، شاه را برکنار و یا کشت و کودتا کرد و یا بر اثر جنگ داخلی، عده‌ای با اتحاد، موفق به براندازی شدند؛ مابقی فروپاشی‌ها با جنگ خارجی علیه شاه وقت رخ داد شبیه سقوط هخامنشیان توسط اسکندر مقدونی؛ و یا ساسانیان بر اثر حمله‌ی اعراب.
فقط در تاریخ معاصر داریم که فروپاشی با حمایت و دسيسه‌ی خارجی‌ها، اتفاق افتاد و آن سقوط پهلوی بدست آمریکا و انگلیس بود که البته در این مورد بخصوص، همراهی مردم به‌شدت اثرگذار بود.
×××
از بین متدهای براندازی، اکنون، مقوله‌ی کودتا منتفی است چون بال‌های ارتش قیچی شده و سپاه یعنی نظام و نظام یعنی‌ سپاه. اساسأ همین الان هم در کودتای سپاه بسر می‌بریم. همچنین قدرت آلترناتیو دیگری در داخل نیست که ادعای وجود کند.
سقوط با جنگ داخلی هم منتفی است چون رژیم، متخصص جنگ خیابانی و‌ فرسایشی است از طرفی مردم از هر نظری، هم خلع سلاحند و هم خلع اطلاعات‌.
سقوط‌ با حمایت و دسيسه‌ی خارجی هم بعید است زیرا منافع سیاسی و اقتصادی وسیعی بابت حضور حکومت فعلی در این وسط دخیل است که براحتی از خیر آن نمی‌گذرند.
سقوط با جنگ خارجی، این نیز شدنی نیست زیرا عطف به عدم تمایل خارجی‌ها برای براندازی نرم، به نظر نمی‌رسد سمت براندازی سخت بروند بخصوص آن‌که استفاده‌ از زور، هم زمان‌بر است و هم پرهزینه.
×××
تنها راه فروپاشی، تلاش مردم است و بزرگترین ضربه نه با تظاهرات بلکه اعتصاب سراسری و نافرمانی مدنی ممکن می‌شود. بواقع تغییر از این طریق، نیازمند همبستگی وسیعی است اما ناممکن نیست و ساده‌تر، نرم‌تر و سریعتر از هر روش دیگری است. مهمترین حسن این روش اين است که تمام منافع ناشی از تغییر، برای خود مردم خواهد بود و دیگران قادر به مصادره‌ی آن به نفع خود نخواهند شد و همچنين شیوه‌ی تغییر به شکلی است که امکان مقابله با آن در سطح وسیع ناممکن می‌شود.
مردم تا زمانی‌که خودشان دچار فروپاشی نشدند بایستی برای فروپاشی حکومت اقدام کنند وگرنه هر روز سخت‌تر از دیروز می‌شود.
این‌که برخی می‌گویند مردم تنها هستند غلط است. مردم یعنی جمع آدم‌ها؛ یعنی قدرت بی‌همتا؛ یعنی هیچ‌کس تنها نیست!
#مهسا_امینی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x