فهم اسمبلی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

به کد زیر نگاهی بیندازید، هر خطش دارای فرمانی کوتاه‌ست که تقریباً غیرقابل فهم است برای عموم؛ حتی برای بسیاری از برنامه‌نویسان هم قابل درک نیست. ایرادی هم بر آنان وارد نیست به‌هرحال برنامه‌نویسی به زبان نزدیک به ماشین، شبیه گِل‌بازی است در قبال پلتفرم‌های شی‌گرا و گرافیکی با کتابخانه‌ها و کلاس‌های آماده.
کد زیر را نشان دادم که بگویم چقدر سخت است که به کامپیوتر بفهمانی که جمع ۱ و ۱ می‌شود ۲ و برای یک عملیات بسیار حقیر باید دهها خط نوشت. این اگرچه مسیری طولانی است اما ساده‌ترین و پایه‌‌ای‌ترین گفتگوی بین انسان و ماشین است برای فهماندن چیزی به کامپیوتر. یعنی با زبان کودک حرف زدن!
مغز سخنم این زبان برنامه‌نویسی نیست بلکه زبان فهم است.
  mov eax,’1′
  sub   eax, ‘0’
  mov ebx, ‘1’
  sub   ebx, ‘0’
  add eax, ebx
  add eax, ‘0’
  mov [sum], eax
  mov ecx,msg
  mov edx, len
  mov ebx,1     
  mov eax,4    
  int 0x80   
  mov ecx,sum
  mov edx, 1
  mov ebx,1      
  mov eax,4    
  int 0x80    
  mov eax,1     
  int 0x80     
section .data
msg db “SUM=:”, 0xA,0xD 
len equ $ – msg  
segment .bss
sum resb 1
حُسن ماشین این است که نمی‌خواهد وانمود کند که نمی‌فهمد، چون واقعاً هم نمی‌فهمد اما وقتی به او چیزی را یاد می‌دهی، فهمش را به درستی نشان می‌دهد. او از نفهم بودن هیچ نفعی نمی‌برد. اما انسان‌های بسیاری هستند که هم وانمود می‌کنند و هم می‌خواهند که نفهمند. هیچ‌چیزی به اندازه‌ی این دردناک نیست که کسی از نفهم بودنش، نفع ببرد. آن زمان است اگر حتی میلیون‌ها خط فرمان هم برایش بنویسی هرگز حاصل جمع ۱ بعلاوه ۱ را به ۲ نشان نخواهد داد. این زبان نفهم انسانی گاهی هیچ خروجی درستی را نشان نمی‌دهد جز مشتی خطای تکراری! که هیچ رقم نمی‌شود با او ارتباط برقرار کرد و چیزی را در حافظه‌‌اش قرار داد و نتیجه‌ای ازش استخراج نمود.
این آدم‌ها بدتر از هزاران ماشین بی‌جانی هستند که بقایشان در ساکن بودن است. در نفهم بودن و در نفهم ماندن. زبان گفتگو با چنین آدم‌هایی زبان پایه‌ای و زبان کودک نیست بلکه زبان کودن است، که همیشه یک‌طرفه‌است!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x