قرآن نِگل!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

همه‌جا چو افتاده بود که قرآن نِگل، چندبار به سرقت رفته اما خودش بازگشته!
چگونه می‌شود که یک کتاب بال و پر درآورد و بعد از سرقت و گم شدن، از دورترین نقاط بازگردد سر جای اولش، بی‌آنکه راهش را گم کند؟
بازگشت خودکار قرآن نِگل، بسیاری را دیوانه‌ی خود کرده بود. رگ اعتقادات افراد شق می‌شد و به بزرگی و ماورائی بودن این کتاب بیش از پیش ایمان می‌آوردند.
×××
در مسیر سنندج به مریوان، وقتی به روستای نِگل می‌رسید، قرآن خطی و البته زیبا و تاریخی، در داخل مسجدی در سمت راست و در میان یک محفظه‌ی آهنی با نرده‌های سبز را خواهید دید.
افسانه‌ها سرودند درباره‌ی آن.
وقتی که تاریخچه‌ی آن‌را می‌خوانی متوجه می‌شوی که قرآن، خودش برنگشته؛ بلکه سارقین، دستگیر و قرآن را میراث فرهنگی به روستا بازگردانده.
اما اکثر مردم در سایر شهرهای اطراف همچنان باور دارند که خود قرآن به روستا بازمی‌گردد.
×××
خیلی فرق هست بین بازگردانی قرآن توسط انسان و یا توسط یک نیروی غیبی و یا حتی خود قرآن.
رمان آخر سِلین نویسنده‌ی مشهور فرانسوی که توسط سارقین به سرقت رفت بعد از حدود یک قرن پیدا شد آیا این کتاب هم ماورائی است که گم شد و باز پیدا شد؟
قطعاً خیر. اما برای هوادارنش شاید مقدس است که در پی یافتنش بودند. اما هرچه هست فرانسویان نگفتند خودش بازگشته.
شاید بگوئید قرِآن را با یک رمان یکی کردی؟
البته که در حجم مخاطب و ماهیت، یکی نیستند ولی هر دو کتاب‌اند، هر نگارنده‌اش انسان است، هر دو به سرقت رفته‌اند و هر دو پیدا شدند…
×××
حذف نقش انسان در تولید اثر و یا غیب و ظاهر شدن کتب، چه مقدس باشد چه نامقدس، چهره‌ی الهی و یا غیبی به آن‌ها خواهد داد؛ درست شبیه حذف نقش سراینده‌ی انسانی برای نسبت دادن به خدا و حذف نقش مشاور انسانی برای نسبت دادن به وحی.
وقتی یک چیز طبیعی را غیرطبیعی نشان دهیم، باورها جای تعقل را می‌گیرند.
×××
بهرحال قرآن نِگل فارغ این تصورات نادرست و باورهای مذهبی، دارای خطاطی زیبا، کم‌نظیر و تاریخی است و در کنار سایر جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ی روستای نِگل، جزو دیدنی‌هاست حتماً سری به مریوان و ارتفاعات نزدیک سمت شمال عراق بزنید که بکرترین و زیباترین طبیعت ایران را آنجا خواهيد ديد.
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x