لجوج!

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه

شوکران، گیاهی سرتاپا سمی و کشنده است و در گذشته از دُز بالای آن برای اعدام محکومان به مرگ استفاده می‌شد؛ سقراط فیلسوف را با نوشیدن همین جام لبریز از عصاره‌ی شوکران، اعدام کردند.
سقراط لج کرد و آن را نوشید وگرنه افلاطون که مردی ثروتمند و مریدش بود هرچه گفت، من حلش می‌کنم، نمی‌گذارم اعدامت کنند. من پول دارم من فلانم من بسانم. استاد نخور.
استاد گفت، زهرمار!
و خورد و فِرتی مُرد!
×××
جام زهری که بعدها خمینی هم گفت که نوشیده اما با آن نمرد! او فقط هزاران نفر را با طول دادن بیهوده و لجبازانه‌ی جنگ به نابودی سپرد و دست آخر با انزجار گفت که این جام زهر را نوشیده و ختم جنگ، اعلام شد. چندی بعد هم جانشینش آن را نوشید منتها به نرمش قهرمانانه تغییرش داد.
×××
درکل جام زهر چه از نوع شوکران باشد چه زهرمار و چه عنوان دیگری، یک معنای غلط کردم را در خود دارد… اما سقراطِ حقیقت‌طلب می‌گفت شما حقیقت مرگ را ندیدید و چون ندیده‌اید از آن می‌ترسید؛ پس من این را می‌نوشم تا با حقیقت مرگ هم مواجهه شوم چون تنها واژه‌ای که برایم لاینحل باقی ماند همین مرگ است… هرچه هست سقراط در نقطه‌ی غلط کردم نبود اما از سر لج نوشید. مابقی آنقدر لج کردند تا مجبور به نوشیدنش شدند!
×××
من نمی‌دانم دیکتاتورها چرا اینقدر لجوج‌اند؟ چرا کوتاه نمی‌آیند تا مجبور نشوند جام زهر را بنوشند!؟ چرا آنقدر دست‌دست می‌کنند تا همه بمیرند و ناچاراً جام زهر را بنوشند. خب خدا خیرتان ندهد کوتاه بیا. نه کسی می‌میرد و نه جامی نوشیده می‌شود.
از ما گفتن بود. بهرحال جام شوکران دیگری در راه است…
#مهسا_امینی #فریدون_محمودی
www.Soroushane.ir

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x