متن غنی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

متن غنی شبیه یک زن زیباست که هم فهیم است و هم خوش‌اندام؛ هم خوش‌پوش است و هم خوش‌آرایش؛ هم خوشبوست و هم در آن لحظه، آن کاری که دوست داری را به نحو احسن انجام می‌دهد! و البته این غنی بودن در مورد مرد هم صدق می‌کند.
هرکسی با کامپیوتر اندکی سروکله زده خوب می‌داند متن غنی یا Rich Text یعنی چه؟ ریچ تکست در برابر با متن ساده یا Plain Text چیزهایی در خود دارد که آن را جذاب می‌کند. مثلاً در متن غنی قادری تا قسمتی از فونت را بولد (تیره) بکنی. یک خط از متن را رنگی نشان دهی و خط دیگر را سیاه. فونت را در جایی بزرگ و در جایی کوچک نشان دهی یا تصویر، جدول، ویدئو به متنت اضافه کنی و…
یک متن غنی شبیه نوت‌های موسیقی بَم و زیر دارد، همچنان که هر کسی غنی نیست هر متنی هم غنی نیست!
امکانات، فرمت‌بندی و آرایش متن در ویرایشگرهای Plain Text نیست. برای درک ساده‌تر تفاوت بین متن غنی با متن ساده دو نرم‌افزار Notepad و MS-Word در ویندوز را نظر بگیرید.
×××
نگاه کردن به متن غنی، نه صرفاً از بُعد نوشتن یک متن رنگارنگ و پر زرق و برق که از نظر من چیزی است که فارغ از موضوع یا هدفش، باید چند بعدی باشد. یعنی شعر و روانشناسی، سیاست و تاریخ و آینده و ایهام و رویا و تجربه‌نگاری و طنز و فلسفه و … را توامان در خود داشته باشد. متن غنی بواقع جذاب است و خواندنی؛ چه فیلم باشد چه پست روانشناسانه و چه یک انگشتر خوش‌تراش و یا تلفن همراه خوش‌ساخت و یا یک سازه‌ای که درون و برونش زیباست و یا حتی یک غذای خوشمزه!
همه‌ی اینها متن غنی‌اند. زیرا غنا را در متن خود دارند!
×××
کشورهایی که به مردم و آینده‌اش بیش از گذشته‌اش توجه دارند عزت و احترامی در میان مردم جهان خواهند داشت و از هر نظر معتبرند. بنابراین قطعاً چنین کشورهایی بسیاری دیدنی، خواندنی و تماشایی‌اند درست شبیه یک متن غنی.
یک کشور غنی، فقط جلگه و دشت و فلات و کوه ندارد. قطعاً با دروغ و آمارسازی نقاب همیشگی نمی‌تواند بر چهره بزند. یک کشور غنی، به معنای دارا بودن منابع فسیلی خوب و فراوان نیست. یک کشور غنی، به گذشته‌های باستانی نمی‌نازد. یک کشور غنی، مردم و فرهنگ غنی در اکنون خود دارد!
همچنان که بزرگترین دارایی هر سازمانی، منابع انسانی‌اش است نه ساختمان و لوگو و میز و صندلی؛ بزرگترین دارایی هر کشوری نیز مردمانش است.
مردمی که فهیم و آگاهند، حاکمان خوبی هم خواهند داشت و آنگاه با چنین مردم و چنین حاکمیتی، جهنم، بهشت خواهد بود. مردم فهمیم، اکنون‌هایشان را خوب می‌فهمند و حاکمانش نیز به همین شکل.
×××
متن غنی، مردم غنی و کشور غنی؛ اینها لازمه‌ی فهم و زندگی‌اند؛ باید چیزهای غنی را بخوانیم تا غنی فکر کنیم و وقتی غنی فکر کنیم، کشوری غنی هم ساخت و زندگی غنی و آینده‌ی غنی…
وقتی افکارت ساده‌ باشد، بیابانی چون دبی را به آبادترین نقطه‌ي ممکن مبدل نمی‌کنی. کشوری که هم در کم آبی و گرمای خشک سرزمینی بود و هم در کم آبی و گرمای خشک عقیدتی! اما اکنون آن کویر لوتش، آبادست!
درحالی‌که ما هنوز درگیر برخی قومیت‌های داخلی بیهوده هستیم کشور سرمازده‌ای چون کانادا اساساً مملو از قومیتهای خارجی است اما مالامال عین آدم و در کمال احترام و آزادی با هم زندگی می‌کنند. اینها کشورهای غنی‌اند.
ما هم می‌توانیم یک متن غنی بنویسیم. یک فیلم قوی. یک گرافیک حرفه‌ای، یک سازه‌ی جذاب، یک آرایش دلفریب، یک عقیده‌ی درست. یک کشور آزاد و یک فرهنگ باز. سخت است و پرفراز و نشیب اما نشدنی نیست!
×××
همیشه راه درست، نه راست است و نه هموار!
غنی باش!
#مهسا_امینی #جعفر_پناهی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x