وانمودی!

وانمودی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

سال‌ها پیش، مشتاق هیپنوتیزم بودم. کتاب‌های قطور و کاهی که وقتی ورق می‌خورد آماده‌ی پودر شدن بود را می‌خواندم. از علم جادوگری، تا رمالی و طالع‌بینی و تهذیب نفس و پاکسازی چاکرا و چاک باسن! از حروف ابجد و رموز پنهان دعاها گرفته تا ریسمان‌های نامرئی الهی!
×××
خواندم که یک کشیش با هیپنوتیزم بیماران لاعلاجش را درمان می‌کرد بعد فهمیدم با آهن‌ربا این کار را می‌کرد. خواندم آقایی بنام ولیزاده در خاطراتش گفت که سرکلاس درس، از پنجره بیرون را نگریسته و گربه‌ای را روی دیوار خشک کرده! آرزو داشت مار را هم میخکوب کند که ظاهراً موفق هم شد، فقط با تلقین و تمرکز و خیره شدن در چشمان آن موجودات.
بعد با شخصی بنام کابوک آشنا شدم که می‌گفتند پدر هیپنوتیزم ایران است.
×××
شکل عجیب هیپنوتیزم به‌گونه‌ای بود که باید یک ریاضت عمیق و طولانی هم می‌کشیدی تا به درجه‌ی انجام عملیات محیرالعقول برسی. بنابراین شبیه صوفی‌گری و درویشی بودن بود. حتی وقتی گروهی از درویشان را دیدم که روی آتش پر از ذغال، پا پتی راه می‌رفتند یا میخ‌طویله بر سرشان می‌کوبیدند ایمان آوردم که انسان می‌تواند بیرون از خویشتن باشد!
اما این چیزی نبود جز تلقین و تمرین.
×××
هیپنوتیزم، شاخه‌ای از علم روانشناختی است و بر مبنای تلقین (وانمود) استوار است بنابراین یک دانش است. به درستی یا نادرستی‌اش کاری ندارم که در تخصصم نیست ولی هیپنوتیزم یا خوابگری، یک تلقین فکری برای بازی دادن امواج مغزی و برای بدست گیری کانون تمرکز و تسهیل پاسخ‌های ناخودآگاه است.
حتی یک نفر گفت، آن چند سنگ‌‌ریزه‌ها را ببین الان با ذهنم تکانشان می‌دهم وقتی نگاه کردم واقعا سنگ‌‌ریزه‌ها حرکت می‌کردند.
این‌که به من تلقین کرد که سنگ‌ها تکان می‌خورند یا به خودش یا به سنگ‌ها! جای تأمل است و این همان تعریف هیپنوتیزم است…
×××
قدرت هیپنوتیزم در تمرین و تکرار است. آن هم می‌گویند در مدت ۴۰ شبانه‌روز ریاضت. ولی اگر ۴۰ سال شبانه‌روز چیزی به خورد ذهن آدم دهند و کانون تمرکزت را بگیرند و دنبال پاسخ‌های ناخودآگاهت باشند چطور!؟
هیچ. دقیقاً هرچه آنان بگویند وحی‌مُنزل است و این یعنی اختیار هیچ تمرکز مستقلی را نداری.
آخوندها، تلقین و وانمود را خوب بلدند و چهل سال تمرکز مردم را با تلقین این‌که “ما خوبیم اونا عنن، این غربیای الکی” و قدرت‌نمایی کذایی، امنیت و امید ساختگی در کنترل گرفته‌اند.
باید هوشیار بود که به تمام چاکراهای بدن مردم نفوذ کرده‌اند حتی به چاک باسنشان!
این‌ها فقط وانمود می‌کنند!
#مهسا_امینی #محمدرضا_سروری
www.Soroushane.ir

عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x