وجه من‌الوجود!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

برداشت پول [در صورت وجود] از حساب‌های بانکی، به نظر بسیاری بی‌فایده است زیرا می‌گویند وقتی‌که این پول در هرصورت خرج می‌شود، پس خارج کردنش بیهوده است. یا نگهداری آن در منزل، ریسک است.
×××
اما حتما می‌دانید که بانک‌ها در شرایط نرمال هم همیشه مشکل کسری نقدینگی [اسکناس] دارند بخاطر همین بسیار سعی می‌کنند چک‌ رمزدار، چک بین‌بانکی، حواله و… به مشتریان دهند تا نقل و انتقال وجوه نقد به حداقل برسد و بتوانند پاسخگوی مابقی نیازهای نقد خرد باشند.
توزیع پول نقد به شعب بانک‌ها بر اساس گونی‌های لبریز از اسکناس را بارها دیده‌ایم. اگر بانکی با کسری نقدینگی مواجهه شود ابتدا از پاسخگویی به مشتریانی که نیازمند پول نقد از عابربانک و یا شعبه هستند به مشکل برمی‌خورد، این یعنی‌سلب اعتماد مشتریان از بانک، هرج‌ومرج، نارضایتی و حتی تمایل مشتری به بستن حسابش.
فراموش نکنید که حتی اگر ۱۰۰ هزارتومان در حساب داشته باشید، بانک روی آن مبلغ و روی سود آن حساب می‌کند و کارمزدهای پیامک و … را از آن برمی‌دارد…
یک حساب بانکی با موجودی اندک هم آنقدر برای بانک‌ها ارزشمندست که آنان بر افتتاح حساب و یا مسدود کردن مبلغی در ته حساب، بسیار اصرار می‌ورزند. بنابراین خارج کردن پول یا بستن حساب، در سطح وسیع ضربه‌ی سنگینی به بانکهاست و دست آنان را برای گردش آزاد سرمایه می‌بندد.
×××
در یکی از بانک‌ها ۵۰ میلیون حساب وجود دارد که بیش از ۵ سال است مشتری به حسابش سر نزده. تصور کنید اگر در هر کدام از حساب‌ها، فقط میانگین ۱۰۰هزارتومان پول باشد، آن بانک، ۵ تریلیون تومان پول در اختیار دارد که با آن پول و با سود آن، اموراتش می‌چرخد!
×××
برداشت پول و یا بستن حساب‌های بلااستفاده و یا کم‌استفاده، حتی با حداقل موجودی، بسیار ارزشمند است.
اما این تمام ماجرا نیست، شعب برای جلوگیری از مشکل کمبود پول نقد، نیازمند تقاضای ارسال پول از بانک مرکزی می‌شوند. جابجایی انبوه و مکرر پول نقد، هماهنگی انتقال پول‌های توی گونی، تامین امنیت خودروهای حامل‌ پول و نگرانی از نگهداری پول انبوه در شعب، همیشه برای بانک‌ها پر هزینه و چالش‌برانگیزست. از سویی، ریسک ورشکستگی بانک‌ها، اختلاس و حتی انسداد حساب‌ها در این شرایط بحرانی بیش از ریسک نگهداری پول در منزل است.
×××
بانکداری ربا، با حداقل موجودی من و شما، رباخور شده! لذا برداشتن پول و یا بستن حساب‌های رها شده حتی با حداقل موجودی، یعنی قدمی بزرگ در تزلزل بانکداری ربای اسلامی!
این پویش خوبی است در این بزنگاه. به هیج وجه‌من‌الوجوه پولی در حساب‌هایتان باقی نگذارید، مگر درصورت ضرورت!
#مهسا_امینی#الهام_افکاری
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x