چینی لب‌پَر!

مدت زمان مطالعه: < 1 دقیقه

اعتراضات خاور دور هم فراخور شیوه‌ی حکمرانی نظام‌های خودکامه، دامن چین کمونیست را هم گرفت. البته طبق روال مرسوم دیکتاتورها، شی جین پینگ گفته این کار آمریکاست!
مردم چین در شرایطی کم‌سابقه در کوچه و خیابان فریاد می‌زنند: “امسال سال خونه، شی جین پینگ سرنگونه!” منتها به چینی!
البته باید خیلی زود غائله را خاتمه دهند وگرنه سال نوی چینی در بهمن که از راه برسد و اعتراضات به نتیجه نرسد آن شعار معروف با چالش روبرو می‌شود. اگرچه عملکرد اقتصادی چین به نفع جامعه‌ی فقیر، بد نبوده ولی هنوز آن سایه‌ی رعب و وحشت و استبداد روی این سرزمین را بدجوری پوشانده؛ البته نه بدتر از سرزمین ما.
×××
رفتار نظام‌های دیکتاتوری جدا از هم نیست اما برخی از آنان کمی بازترند. مثلاً پیش‌تر هم گفتم لااقل مردم ونزوئلا، ترکیه، روسیه و چین آزادی پوشش و دین و …. را دارند. اگرچه در اکثر آنان چیزی بنام آزادی بیان نیست و مردمانش نیز زیر یوغ دیکتاتوری‌اند و حرکت سیاسی بکنند یا از آزادی بیان دم بزنند سرنوشتی جز سرکوب و بازداشت و سکوت در انتظارشان نیست ولی مردمان این کشورها، حداقل از یک یا چند قلم از آزادی‌های فردی و انسانی بهره‌مندند، تا اگر از جایی فشاری آمد از جای دیگری آن را تخلیه کنند.
 ×××
بیچاره مردم ایران نه تنها هیچ‌کدام از این دست آزادی‌ها را ندارند بلکه هرروز فقیرتر از دیروزند و علاوه بر آن باید خشونت عریان را هم تحمل کنند و لب نزنند وگرنه کشته می‌شوند و هیچ راه مفری برای تخلیه‌ی خشم‌شان نیست. خداوکیلی حکومتی که در ایران است روی هرچه نظام استبدادی را سفید کرده.. که در تمام تاریخ بی‌نظیر است!
ما چینی نیستیم ولی عین چینی شکننده‌ایم، ازبس از رنج‌ها ضعیف و لب‌پَر شدیم!
#مهسا_امینی #نسیم_صدقی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x