کانتینر بازی!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

بیایید ببرمتان به دیدن یک اسکله‌ پر از کانتینر؛ از بالا؛
که کانتینرهای رنگارنگش سوار بر اسکله دل آدم را می‌برد به کودکی. کانتینرهایی که شبیه لِگو بازی بچه‌ها، خیلی ساده توسط جرثقیل برداشته و روی هم سوار می‌شوند و گاهی نیز به درون کشتی‌ها بارگیری و منتقل می‌شوند.
×××
تصور کنید که شما مدیر یک شرکت حمل و نقل هستید و بسته‌های کالاهای مختلف را دریافت می‌کنید. هر نوع کالا باید با بسته‌بندی و سیستم مدیریت خودش به مقصد مورد انتقال داده شود. این ممکن است باعث افزایش زمان و پیچیدگی و البته هزینه‌های مدیریتی شود. همچنین، در صورت تغییرات در بسته‌بندی یا سیستم‌های مدیریت، ممکن است به مشکلاتی برخورد کنید.
بنابراین سراغ مفهومی می‌روید بنام بارگیری کانتینری.
×××
در فناوری اطلاعات نیز کانتینرسازی یا Containerization وجود دارد که این مفهوم، یکی از مفاهیم کلیدی در DevOps است.
بدون کانتینرسازی، شما دچار سردرگمی، تنوع بسته‌ها، مدیریت هزینه‌بر و دشواری در انتقال و جابجایی آنها خواهید شد.
×××
حالا فرض کنید که از کانتینرسازی استفاده می‌کنید.
دراینصورت به جای اینکه هر نوع کالا به صورت جداگانه و با سیستم مدیریت مخصوص به خودش حمل و نقل شود، همه کالاها در یک کانتینر (مثلاً یک کانتینر حمل و نقل کالاهای ترانزیتی) قرار می‌گیرند.
این کانتینر با ابعاد و استانداردهای مشخصی طراحی شده است تا هر نوع کالا به صورت یکپارچه در داخل آن قرار بگیرد. حالا می‌توانید با یک استاندارد کانتینر، انواع مختلف کالاها را به مقصد حمل و نقل کنید بدون نیاز به تغییرات در بسته‌بندی یا سیستم مدیریت.
×××
– در مدل بدون کانتینرسازی، شما ممکن است با مشکلات مدیریتی، اختلالات در حمل و نقل و هزینه‌های اضافی روبه‌رو شوید.
– در کانتینرسازی، کانتینرها به عنوان واحد حمل و نقل استاندارد باعث سادگی، کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری در مدیریت حمل و نقل می‌شوند.
×××
این مفهوم در توسعه‌ نرم‌افزار و مدیریت سرورها و زیرساخت‌های مجازی مورد توجه قرار گرفته از VM-سازی تا Docker و Podman (بدون نیاز به دسترسی root) که همگی قرار است مقیاس پذیری، انعطاف پذیری، بهبود استفاده از منابع، استقرار ساده و به روز رسانی، و مدیریت سریع را به ارمغان بیاورد.
ادغام DevOps در ITIL4 این امکان را به شما می‌دهد که علاوه بر زیرساخت‌ها، سرویس‌های فناوری اطلاعات را نیز بعنوان یک کانتینر یا جعبه تعریف کنید!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x