گران‌‌مقبره!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

تاج محل در هند و مقبره‌ی خمینی در ایران هر دو آرامگاه‌اند که جزو گران‌قیمت‌ترین آرامگاه‌های جهان لقب گرفته‌اند. تاج محل، مقبره‌ای قدیمی است که در آگرای هندوستان واقع شده و دستور ساخت این بنا توسط امپراتور مغول شاه جهان داده شده به یاد همسرش ممتاز محل که ایرانی بود و ساختش به مدت ۱۶ تا ۲۱ سال طول کشید. تاج محل یکی از زیباترین بناهای جهان محسوب می‌شود و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
×××
از طرفی مقبره‌ی خمینی که یک بنای مستحکم امروزی است با تحمل ۱۰ ریشتر زلزله و به مدت ۵ سال ساخته شده.
هزینه ساخت تاج محل حدود ۳۲ میلیون روپیه (حدود یک میلیارد دلار به ارزش امروز) برآورد شده است که از محل خزانه مغولان و با اخذ مالیات از مردم تأمین شده و هزینه نگهداری‌اش حدود ۵ میلیون روپیه در سال (حدود ۷۰.۰۰۰ دلار به ارزش امروزی) است.
×××
هزینه‌ی ساخت مقبره‌ی خمینی حدود ۲ میلیارد دلار برآورد شده. که این نیز از محل خزانه و با اخذ مالیات و خرج‌کرد درآمدهای نفتی تأمین شده و هزینه نگهداری گور خمینی حدود ۱۰ میلیون دلار در سال است.
از نظر معماری، تاج محل شاهکار معماری مغول است و از سنگ مرمر سفید ساخته شده و با کنده‌کاری‌های پیچیده، خوشنویسی و معماری اسلامی و سنگ‌های قیمتی منبت‌کاری شده تزئین شده. از طرفی آرامگاه خمینی بنایی مدرنیستی است که از بتن است و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده با معماری اسلامی و البته بکارگیری عناصر مدرن در یک فضای بسیار وسیع.
×××
از آنجایی که تاج محل یک اثر تاریخی جهانی است به دلیل بی‌توجهی دولت هند در وخامت اوضاع و عدم نگهداری درست مورد انتقاد بسیار قرار گرفته است. از طرفی مقبره‌ی خمینی نیز بدلیل این‌که با هزینه‌ی بسیار سنگین ساخته شده و هر ساله حجم زیادی از پول عمومی برای نگهداری آن نیز هدر می‌رود مورد انتقاد است. علاوه بر آن، این مقبره را به دلیل عدم انطباق با اصول ساده زیستی رهبر مستضعفین که بخاطر همین رهبر شد همیشه جای نقد دارد.
×××
تاج محل یکی از جاذبه‌های گردشگری هند است و سالانه میلیون‌ها گردشگر را جذب می‌کند و درآمد قابل توجهی برای دولت هند به همراه دارد. اما مقبره‌ی خمینی جز به ورود اندک و سفارشی خمینی‌دوستان آنهم در مراسم خاص حکومتی چندان جذابیت توریستی برای کسی ایجاد نکرد.
ساخت تاج‌محل مربوط به قرن‌های پیش است اما وجود همان تفکر مغولی در باورهای مذهبی امروزی جای بحث است.
×××
حرم امام رضا، شاهچراغ، امام حسین و امام علی نیز که بدست این حاکمیت ساخته و یا توسعه داده شده نیز میلیاردها دلار بابت ساخت و نگهداریش هزینه می‌شود.
چه تاج‌محل و چه مقبره‌ی خمینی و چه سایر شیعیان تا وقتی از دهان مردم پولش گرفته شده، چیزی نیست جز رنج و ظلم. چه از سمت شاه باشد چه روحانی.
بخصوص آنکه همه‌ی اینها خود را مزین به اسلام این دین حامی مستضعفین نشان دادند و این یک پیام بیشتر ندارد و آن اهمیت مُرده‌پرستی در اسلام است به قیمت خیلی زیاد.
×××
دیدم مردمی را که از رنج نداری و برای گشایش روزی به مقبره‌ی شیعیان پناه می‌بردند که با پول خودشان ساخته شده بود!
تشابه زیادی هست بین آخوندها و مغول‌ها که البته اینان از حجم توحش، عقب‌ماندگی علیرغم حضور در قرن ارتباطات، عوام‌فریبی و هدر دادن سرمایه‌های یک کشور، گوی سبقت را از مغولان ربوده‌اند.
فقط می‌ترسم چند قرن بعد مقبره‌ی خمینی برود توی لیست آثار یونسکو!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x