گری!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

نقل است که گری کاسپاروف استاد شطرنج با یکی قرار بود بازی کند؛ ولی به هوای این‌که او خیلی حرفه‌ای است سردرگم شد. چون حرکات عجیبی از آن حریف می‌دید؛ فکر کرد این حریف حرفه‌ای می‌خواهد گری را بازی دهد. بنابراین آنقدر درگیر حرکات و علت و معلول چنین حماقت‌هایی بود که می‌گویند در آن مسابقه، گری بازی را به یک حریف بسیار ناشی باخت!
گری در پی باختش گفته بود او از بس بی‌قاعده بازی کرد که با هزاران نقشه‌ی حرکتی که در ذهن داشتم جور درنمی‌آمد!
×××
اگر جنگ ایران و عراق نبود، انقلاب نیم‌بند کمونیستی هم باقدرت جان نمی‌گرفت؛ با این حال مردم آن زمان، مغزشسته‌تر بودند چون همراهی‌شان رمه‌ای بود. چراکه جز سخنرانی‌های عرب‌زدگان روشنفکرنماها و روحانیون و یک صفحه‌ی تلویزیون سیاه و سفید[که اکثر مردم هم نداشتند] و یک قلم روزنامه کم تیراژ چیزی وجود نداشت تا بفهمند چه خبر است؟ فقط بصورت گله‌ای همراهی کردند در تحکیم انقلاب و جنگ و گوشت جلوی توپ.
×××
امروز هم بوی جنگ می‌‌آید. با این تفاوت که خبر و فیک‌نیوز و اینترنت و شبکه‌های تلویزیونی متعدد چنان کولاکی به پا کرده که کمتر کسی بی‌خبر است. اما یک چیز این وسط کم است و آن همراهی رمه‌ای مردم در یک جنگ محتمل.
×××
با این‌حال این حکومت خود را هم برای جنگ و هم برای برهم زدن بازی و آتش‌افروزی آماده کرده؛ به نیت این‌که چندصباحی با یک شرایط نظامی به دوام خود ادامه دهد.
فعلاً آب، حسابی به نفع این بازیگر ناشی، گل‌آلود است.
×××
این آتش‌افروزی می‌تواند شکل جنگ به خود بگیرد. ولی آخوندها به‌نظرم اگر کار بیخ پیدا کند، جنگ تمام عیار را گره می‌زنند به داشتن بمب هسته‌ای.
این یعنی چه جنگ شود چه تنش، برای هرکسی آب نداشته باشد برای آخوندها نان دارد.
جنگ، مصیبتی است که آن را نعمت می‌دانند. یک اشتباه محاسباتی و یک خریت تمام می‌تواند این مملکت را به ورطه‌ی سیاهی ببرد.
اما از آنجایی که آخوندها مردم را مثل گوسفند قربانی می‌دانند و اقتصاد را خریت، پس این مصیب واقعاً برایشان نعمت است.
چراکه درصورت جنگ یا شدت تنش، هم جامعه در زیر یک حکومت نظامی فرو می‌رود، هم بهانه‌ی افزایش هزینه‌ها بدلیل اوضاع قاراشمیش آسان‌تر است و هم کش تنبان سرکوب‌ها سریع‌تر رها می‌شود.
این وسط فوقش چند سپاهی و نیابتی و چندصد کودک و معترض هم قربانی می‌شوند و چند نقطه هم ویران.
اما دستاوردش برای آخوندها ماندگاری است…
یک جام زهر هم همیشه کنار دستشان هست تا اگر خیلی اوضاع ناجور شد بنوشند‍!
×××
آمریکا اگر پیغام‌پسغام در اعتراضات سال گذشته نمی‌فرستاد، اگر دلارها را آزاد نمی‌کرد اکنون چندده‌هزار فلسطینی و برخی از سرباز آمریکایی زنده بودند.
حرکات آخوندها در عین بی‌خردی ظاهراً به نفعشان تمام شده و فعلاً آمریکا [بعنوان بازیگر حرفه‌ای] در بحبوحه‌ی جنگ اسراییل، جنگ اکراین، تهدید چین علیه تایوان، تهدید کره‌‌ی شمالی، حوثی‌ها، انتخابات ریاست جمهوری فراروی و ترس از هسته‌ای شدن آخوندها او را چنان لای منگه گذاشته که نمی‌داند حریفش ناشی است یا حرفه‌ای!
×××
گر مشخص است کیست؛ اما گری نه!
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x