گورخوان!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

حداقل ۱۰ عنوان از انواع نظا‌م‌های حکمرانی در هنگامه‌ی انقلاب ۵۷ مطرح بود که همه را از بین بردند و عمامه به سرها، اعم از کوسه و کم‌ریش و ریشو، یک نام کذائی جمهوری اسلامی را بر سر چوب کردند و روی کاغذ نوشتند: آری یا خیر! آنهم قبلش هزاران دروغ گفتند و وعده دادند تا بسیاری فریب‌خورده، ناآگاه و یا اعتماد کرده، به پای صندوق بیایند.
هیچ گزینه‌ی دیگری نبود. بجز: “جمهوری اسلامی”. هیچ چاره‌ای نبود جز “بله یا خیر”.
این چیزی نبود جز همه‌پرسی فرمایشی و ساختگی. که با تقلب و سرکوب مخالفان و حذف انتخاب‌ها، باسنشان را بر منبر قدرت، راحت‌تر گذاشتند. مردم را سرزنش نکنیم چون آنزمان حتی اگر ۹۰٪ می‌گفتند “خیر” روحانیت کنار نمی‌رفت.
×××
آنان تازه بوی قدرت به مشام‌شان خورده بود. آنان که تا پیش ازاین بر سر این‌که ابتدا پای چپ را توی مستراح بگذارند یا پای راست، یکهو با حمایت خارجی‌ها و با استفاده از فریب مردم بعنوان آدم نصب شدند. روحانیتی که بوی نا می‌داد و آفتابه به دست بود و جز قرآن خواندن بر سر گور این و آن، هنری نداشت یکهو حاکم شد و این کشور چیزی نبود جز هلو بپر تو گلو؛ پس آیا با دیدن نتیجه‌ی”خیر” کنار می‌رفتند!؟
همه‌پرسی برگزار شده توسط مجریان توتالیتاریسم‌خواه همیشه ساختگی است… باید از همان ابتدا، اصلا چوب و چماق را دست آنها نمی‌دادند.
آن موقع که زور چندانی نداشتند همه را قلع و قمع کردند امروز که تا دندان مسلح‌اند کوتاه می‌آیند!؟
×××
آن موقع همه‌پرسی ساختگی با یک گزینه‌ی اجباری برپا بود و این شد. اکنون که تا فیها خالدون در تمام سرزمین نفوذ کردند با یک همه‌پرسی ساختگی دیگر، اصلاح می‌شوند!؟ عمرا.
این نظام، اصلاح‌ناپذیر است. چون از اساس نادرست است. سیستم از پایه غلط را با تغییر چند مهره نمی‌شود بهبود داد. سیستم غلط و مستهلک را باید دور انداخت. هزینه‌ی پشتیبانی و نگهداری از سیستم مستهلک، بسیار بسیار بیشتر از تامین یک سیستم جدید است!
این تغییر، ساده نیست، این گذار، آرام نیست ولی الزامی است. حیاتی است. شبیه یک عمل خطرناک است، شبیه بیرون آوردن تومور سرطانی است که اگر بیش ازین بماند بیش ازین در تمام بدن ریشه خواهد دواند.
مردم قطعآ زورمندند اما اگر همبسته نشوند باید همچنان نجوای مرگ این گورخوانان را با گوش بی‌جان بشنوند.
آخوندها، همیشه بوی مرگ می‌دهند از روزی که بر سر گورها قرآن می‌خواندند تا امروز که بر سر قرآن، گورها را فرامی‌خوانند.
#مهسا_امینی #آیلار_حقی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x