یکسره!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

تعمیراتیِ لوازم‌خانگی آقارسول، چند خیابان آن طرف‌ترست.هروقت یک وسیله‌ی برقی‌ام از کار می‌افتد و آنرا نزدش می‌برم می‌گوید:”این درست نمیشه، میخوای یکسره‌اش کنم!؟”
بعبارتی بجای حل مشکل آن وسیله، تنها چیزی که بلدست یکسره کردن است. یعنی خازن‌ها، فیوزها، سنسورها، مبدل ولتاژ برق و… را نادیده می‌گیرد و دوشاخه را مستقیماً به برق می‌زند تا آن دستگاه فقط کار کند بدون این‌که زحمت زیادی بکشد. این یعنی رفع نشدن مشکل و کار کردن به هر قیمتی. آنقدر که گاهی ماهیت عملکرد آن سیستم هم تغییر می‌کند مثلاً اگر خُردکن برقی بود مبدل می‌شود به همزن برقی!
×××
مدتی باب شده بود و برخی طوطی‌وار تکرار می‌کردند که در سیستم غلط باید ساکت ماند!
اینان بخاطر تعمیر نکردن سیستم، بخاطر ترس از درنیفتادن با نادرستی، بخاطر داشتن حاشیه‌ی امن و بخاطر عدم تمایل به تغییر، حاضرند با سیستم فَشل زندگی کنند ولی معترض نشوند و سعی در بهبود آن نکنند. بعبارتی اینان نیز مستقیماً سیستم غلط را به برق می‌زنند تا همچنان خرابی بیشتر و جدیدی به ارمغان بیاورد!
×××
سیستم‌ها از نظر مشکل در کارکرد، دو نوعند.
یک: سیستمی که درست کار می‌کرده و اکنون معیوب شده؛ و دوم: سیستمی که از اساس معیوب بوده ولی هربار با ترفندی غلط بودنش، انکار شده یا توجیهی برای آن عنوان شده.
اولی می‌تواند بهبود یابد بشرطی که مشکلاتش نادیده گرفته نشود وگرنه به دومی مبدل می‌شود؛ اما دومی هرگز به شکل اولی درنمی‌آید بعبارتی یک سیستم غلط، با تغییر چند پیچ و مهره مبدل به سیستم خوب اولی نمی‌شود!‌
×××
سیستم از پایه غلط، غلط است دنبال تعمیر و اصلاح آن نباشید.
آلدوس هاکسلی جمله‌ی مشهوری دارد این‌که:”حقایق بدلیل نادیده‌گرفتنشان از بین نمی‌روند.
یا “Facts do not cease to exist because they are ignored.” 
چیزی شبیه لفافه و پرده‌پوشی یا شبیه این تعبیر که ماه پشت ابر نمی‌ماند. بهرحال حقیقت، یک وجود فراگیرست؛ چه توسط یک نفر فریاد زده شود چه توسط میلیون‌ها نفر، درهرصورت حقیقت است و کتمان و انکار آن، فقط کشاندن ابر موقت روی چهره‌ی آن است و لاغیر.
حقیقت، حقیقت خواهد ماند و ماه دائماً در پس ابر باقی نمی‌ماند.
×××
اما چیزی که باعث می‌شود ما حقیقت را نادیده بگیریم، زور جهل است و زور جبر.
درست در زمانی که چشم به آسمان می‌دوزیم یک ابر روی ماه روشن را می‌گیرد آنگاه ماه (حقیقت) وجود ندارد. اما روشنی ماه وجود دارد ولی نمی‌خواهیم بپذیریم و آنرا بطور کل نادیده می‌گیریم.
گاهی این نادیده‌گیری تعمدی است و گاه تحمیلی. در هرصورت حقیقت ازبین نمی‌رود. اما ابر، توهم، چشم‌پوشی تعمدی و یا تحمیلی، حتماً از بین خواهد رفت…
×××
انکار جنایت توسط جانیان چیز عجیبی نیست. اگر غیر ازاین باشد بی‌معنی است، اما از کسی که دارد این حقایق را نادیده می‌گیرد انتظار نمی‌رود. حقیقت این است که جنایت در جنایت، عیان و پنهان در حال رقم خوردن است و کرورکرور دارایی‌های این مردم به لقای عظمی‌ می‌رود اما هنوز برخی کجدارومریز فکر می‌کنند اینان اصلاح‌پذیرند! یا اگر خاموش بمانند اوضاع به نفعشان رقم خواهد خورد.
×××
تغییر پیش از آن‌که در شکل حکومت باشد در افکارمان باید رخ دهد. اولین قدمش هم این است که حقایق را نادیده نگیریم و با سیستم غلط به هر قیمتی نسازیم؛ زیرا حتی اگر بتوانیم بجای رفع مشکل، یکسره‌اش کنیم آن سیستم، بازهم چیزی نیست که باید باشد!
#مهسا_امینی #لینا_نامور
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x