توالت فکر!

مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه

بیشتر ایده‌هایی که به ذهنم می‌خورند وقتی است که در جایی سیگاری آتش می‌زنم؛ و این یعنی هرجا. یعنی هرجایی که بشود یک سیگار آتش زد. البته بجز حمام و توالت که نفرت‌برانگیزست. اما همکاری داشتم که می‌گفت وقتی توی توالت می‌نشیند طوفان ذهنی‌اش فوران می‌کند. یکی هم می‌گفت وقتی زیر دوش است. یکی هم وقتی تنهایی سفر می‌کرد. یکی هم می‌گفت بعد از ارضای جنسی ذهنش شکوفا می‌شود.
×××
بهرحال انگار هرجا و هر کسی، یک اتاق فکر دارد که او را به اندکی اندیشیدن وا دارد.
اتاق‌فکرهایی که مکان و زمانش مهم نیست بلکه چیزی که بدان می‌اندیشی اهمیت دارد. این افکار نشان می‌دهد در حالتی که اندکی آسودگی خاطر داریم ایده‌ها به ذهن سرازیر می‌شود نه در بحران و بن‌بست فکری.
بیشتر اتاق‌های فکری ما اتاق تنهایی است. جایی که بتوانیم با خود خلوت کنیم. حتی مذهبیونی واقعی که بر سر عبادت می‌ایستند و بنام خدا، لحظه‌ای با خود خلوت می‌کنند همان اتاق فکر را رقم می‌زنند.
×××
ما درگیرودار مشکلات عدیده‌ی زندگی، زمان و مکان و آسودگی بسیار کمی داریم برای اندیشیدن. بخصوص در این مملکت و در این شرایط تلخ و رنج‌آور و پراسترس.
اما به نظرم اتاق فکر انیران حاکم بر ایران این‌گونه است که در توالت نشسته‌اند و بجای اندیشیدن به گلزار مدام در فکر خلق یک گه‌زارند.
من نمی‌دانم چی توی مغز این اعجوبه‌هاست. از بزرگ و کوچکشان، حرف‌هایی می‌زنند، پیشنهادهایی می‌دهند و رفتارهایی می‌کنند که فقط از ذهن فاسد آنان برمی‌آید. اینان چه می‌خورند و چه می‌کنند که چنین می‌اندیشند؟ جای ابهام است! چه در زمان آسایش و چه در زمان بحران. البته اگر بتوان به آرای آنان، لقب اندیشیدن داد. انگار همیشه در بن‌بست فکری‌اند و همین بن‌بست فکری آنان، حال و روز مردم را به این وضع رسانده…
تمام اتاق‌های فکر ما درگیر تصمیمات برآمده از نتایج توالت فکری اینان است و این یعنی فاجعه!
×××
زور اندیشیدن در برابر اسلحه و عوام‌فریبی بسیار بیشتر است البته اگر همه بیاندیشند و یک اتاق فکر داشته باشند. یک اتاق فکر واقعی نه به اندازه‌ی دفع مزاج یا دود کردن یک نخ سیگار! باید ساعت‌ها روی آنچه به ذهن آمده اندیشید. وگرنه اتاق فکر چیزی نیست جز یک مکان و فضای بسته!
جلوی ظلم را جز با داشتن اتاق‌های فکری فردی یا جمعی و اندیشه‌های پس از آن نمی‌توان گرفت!
باید ببینیم که چه کنیم؟، نه این‌که چه کردیم!؟
#مهسا_امینی #آیدا_رستمی
www.Soroushane.ir

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x