بهبود بهره وری، صرفه جویی در هزینه و رقابت در بازار با استفاده از ITSM

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

بهبود بهره وری، صرفه جویی در هزینه و رقابت در بازار با استفاده از ITSM

در سال ۲۰۱۷ توسط Forbes Insights در خصوص وضعیت مدیریت فناوری اطلاعات (ITSM)  از مدیران عامل سراسر جهان یک نظرسنجی و بررسی به عمل آمد و بر اساس پاسخ های به دست آمده آن، ۳ نفر از ۴ مدیرعامل تایید کردند که “… تعمیر و نگهداری و مدیریت خدمات در انفورماتیک – در مقابل توسعه و اجرای پروژه جدید و یا ابتکارات جدید – مقدار زمان، پول و منابع صرف شده ای بیشتری را در سازمان به خود اختصاص داده و بر رقابت کلی سازمان آنها تاثیر چشمگیری داشته است. “این نظرسنجی همچنین نشان داد که از هر ۱۰ سازمان، ۶ سازمان استراتژیک برای کاهش هزینه های فناوری اطلاعات و افزایش رقابت پذیری سعی کردند که از ITSM استفاده کنند.

ITSM به عنوان یک پلت فرم رقابتی

یکی از یافته های جالب از نظرسنجی Forbes Insights این بود که استقرار ITSM علاوه بر کاهش هزینه فناوری اطلاعات، مزایای رقابتی دیگری نیز به همراه می آورد. وقتی پرسیده شد: “سازمان شما چه مزیتی را در نتیجه ITSM دنبال می کند؟” (نتایج زیر)، سازمان ها، این مزایای مشترک را با ITSM تجربه کرده اند:

  • ۴۰٪ صرفه جویی هزینه ها در فرآیندهای کسب و کار
  • ۴۸٪ افزایش بهره وری کارکنان
  • ۴۹٪ صرفه جویی در هزینه سیستم های IT
  • ۲۵٪ پاسخ سریعتر به مشتریان / کاربر نهایی
  • ۱۴٪ زمان سریعتر برای رسیدن کالاها و خدمات به بازار

این نتایج حاصله به این معنی است که فناوری ITSM تاثیر رقابتی بیشتری را حتی در هنگام استفاده از خدمات خارج از حوزه فناوری اطلاعات دارد. بسیاری از سازمان ها از ITSM فقط برای تحویل خدمات فناوری اطلاعات استفاده می کنند و اما سازمان های حرفه ای علاوه بر فناوری اطلاعات، استفاده از پلت فرم ITSM را برای ارائه خدمات برای کل سازمان، گسترش می دهند.

تفاوت بین سازمان هایی است که یک استراتژی جامع دارند که شامل استفاده از ITSM برای کل سازمان می شود، در مقایسه با سازمان هایی که فقط برای یک دپارتمان آنرا در نظر می گیرند. همانطور که فوربس Insights می گوید:

“بیست و چهار درصد تلاش این سازمان ها در بالاترین رتبه قرار داده اند، به این معنا که مدیریت خدمات در سراسر سازمان استقرار یافته  و آنها فراتر از مرزهای بخش های فناوری اطلاعات در استراتژی خود به جلو حرکت می کنند در حالیکه برخی با طیف، ۱۰ درصد تلاش، ITSM را هنوز به صورت اولیه آغاز می کنند “.

نظرسنجی فوربس، صفحه ۵ ( متن کامل نظرسنجی فوربس به زودی توسط کارگروه مدانت، خدمت علاقمندان ارایه می گردد)

این نظرسنجی همچنین نشان داد که سازمان هایی با محیط های توسعه یافته ITSM مزایای کسب و کار بیشتری نسبت به سازمان هایی که دارای محیط ITSM توسعه نیافته اند دارند، سازمان های توسعه یافته به صورت یکپارچه و توسعه نیافته ها به صورت جزئی، ITSM را تجربه می کنند. در اینجا شرحی از نظرسنجی Forbes Insight است که نشان می دهد تفاوت در مزایای ITSM گزارش شده توسط سازمان هایی که به طور خاص، ITSM را بسط داده اند و دارای استراتژی ITSM پیشرفته تر هستند، در قیاس با سازمان های توسعه نیافته، نشان داده شده است.

در هر ۴ از ۶ حوزه خدماتی در سازمان، سازمان هایی که محیط های پیشرفته تر دارند به بلوغ نهایی رسیده و ITSM را نهادینه کرده اند مزایای کسب و کار بیشتری را به سازمان می آورند. این نشان می دهد که سازمان هایی که بیشترین وقت، پول و منابع را صرف توسعه یک محیط جامع ITSM می کنند، مزایای بیشتر (و رقابتی تر) را از سازمان هایی که ITSM را با تعهد مشابهی نمی پردازند، به دست آورند. به عبارت دیگر، هرچه بیشتر به ITSM بپیوندید، بازده و قابلیت رقابتی شما در سطح ملی و حتی بین المللی بهتر خواهد شد.

در حالی که بسیاری از این پاسخ ها توانایی ITSM را برای افزایش رقابت را برجسته می کنند، نظرسنجی نیز نشان داد که فعالیت های ITSM هنوز در بسیاری از شرکت ها تقسیم شده است.

چگونه تلاش های ITSM مربوط به کسب و کار است!؟

  • ۳۷٪ از پاسخ مدیران نشان می دهد که ITSM را به طور عمده در ارائه خدمات فناوری اطلاعات در یک زمان متمرکز و بطور فشرده ، پیاده سازی کرده اند و این حجم تلاش بر روی کل سازمان بوده است،
  • در حالی که ۴۱٪ از ITSM تلاش خود را تنها با الزامات واحدهای کسب و کار انتخاب شده به کار گرفته اند. نظیر فقط واحد فناوری.
  • تنها ۸% می توان گفت که تلاش های ITSM آنها “با موفقیت کلی کسب و کار ما هماهنگ است”

این نشان می دهد که تلاش کم و فشرده با تعیین الزامات و اجبارها! رهاوردی ندارد این یافته ها به نظر می رسد که یک اتصال جامع بین محیط های پیشرفته ITSM و رقابت را نشان می دهد، همچنین به نظر می رسد آنها بیشتر تلاش و کار مورد نیاز را جای دیگری صرف می کنند تا از پیاده سازی ITSM های جزئی یا آتی فرار کنند. اما غافلند که با استفاده از ITSM در سراسر سازمان می توان مزایای رقابتی زیادی را به ارمغان آورد،

درسهایی درباره ITSM و رقابت

در حالی که کاهش هزینه های فناوری اطلاعات در افزایش رقابت پذیری حیاتی است، ITSM می تواند برای بیش از هزینه های کاهش هزینه و ارائه خدمات فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می تواند اهداف گسترده ای از جمله کاهش هزینه های فرآیند کسب و کار، افزایش بهره وری و ارائه زمان پاسخ سریع در تولید کالاها و خدمات را برآورده سازد.

نظرسنجی فوربس Insights نشان می دهد که سازمان هایی که زمان و منابع خود را در حال حرکت به فراتر از ITSM ابتدایی قرار می دهند علاوه بر مدیریت خدمات گسترده می توانند مزایای قابل توجهی را فراتر از هزینه های IT کاهش دهند.

سیستم ITSM خود را به عنوان یک پروژه و دارایی عمده سازمان در نظر بگیرید و کل خدمات سازمان را هدف قرار بدهید، اما از یک واحد شروع  آنرا سریعا به تمامی واحدها بسط دهید و حجم بالایی از تلاش خود را بر روی آن متمرکز کنید. لذا لازم است تا اهمیت زیادی را برای آن قائل شوید.

زمان، پول و منابع برای ایجاد سیستم جامع ITSM.

این پروژه را به صورت یک پروژه کلی انجام ندهید.چراکه سنگ بزرگ نشانه نزدن است! ابتدا استراتژی کامل را تدوین کنید و سپس شبیه انجیرهایی که با نخ به هم متصل شده اند ITSM را پیاده سازی نمایید. هدف از استفاده از ITSM را فقط برای کاهش هزینه های فناوری اطلاعات و اولویت دادن خدمات تحویل فناوری اطلاعات در نظر نگیرید، بلکه تمرکز بر اجرای فناوری های ITSM برای ارائه خدمات تجاری در کل سازمان باید ملاک نظر قرار دهید و همین باید هدف غایت شما باشد. این باعث افزایش رضایت کارکنان و افزایش ITSM برای بهبود سازمان می شود. انتظار می رود که بازده قابل توجهی از ITSM و مدیریت خدمات سازمانی در کمترین زمان حاصل شود. ادامه کار، اصلاح و گسترش قابلیت های مدیریت خدمات خود را در سراسر سازمان نیز برای بهبود مدام باید در نظر گرفت. نکته مهم این است که بررسی نشان می دهد ITSM می تواند شبیه یک راننده حرفه ای برای هدایت کسب و کار باشد، چراکه ITSM یک پلت فرم ارائه خدمات خدمات فناوری اطلاعات برای تمام سازمان است. و درک اهمیت این راننده و همه تفاوت های او با سایر روش های استراتژیک را در کوتاه مدت متوجه خواهید شد.

 در مورد نظرسنجی Insights Forbes،

بررسی ۲۰۱۷ Forbes Insights متمرکز بر وضعیت مدیریت خدمات فن آوری اطلاعات (ITSM) بود. این گزارش نظرسنجی یک نمونه آماری با تعداد ۲۶۱ مدیر اجرایی ارشد از سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد و نمایندگان سازمان های مختلف در سطوح درآمد از ۵۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد (> 5 میلیارد دلار) در آن شرکت داشتند و نتایج نظرسنجی می تواند به عنوان یک میسر موفق برای وضعیت فناوری اطلاعات و ITSM در سراسر جهان مورد ارزیابی قرار داد .

درباره نویسنده این مقاله، جو هرتویک

جو هرتویک در صنعت فناوری به عنوان یک صاحب کسب و کار است و به عنوان مدیر فناوری اطلاعات متخصص در مدیریت زیرساخت مرکز داده و مدیریت IBM کار می کند. جو، مالک خدمات Hertvik Business Services، یک کسب و کار استراتژی محتوا است که مقاله های مفید، مطالعات موردی و سایر محتوا را برای صنعت فناوری تولید می کند. جو بیش از ۱۰۰۰ مقاله و دیگر محتوای مرتبط با فناوری اطلاعات را برای نشریات مختلف و شرکتهای فن آوری طی ۱۵ سال گذشته تولید کرده است. همچنین خدمات مشاوره ای را برای فروشگاه های IBM، مراکز داده، و دفاتر راهنمایی ارائه می دهد.

نوشته : جو هرتویک

ترجمه : هادی احمدی

 

0 0 رای
امتیازت به این مطلب؟
عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

0 نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x