صفر تا سی سالگی

صفر تا سی سالگی

مدت زمان مطالعه: 20 دقیقه

 من اعتراف میکنم که به قدرت بسیاری از شاعران توانمند و زیبا سخن قادر نبودم تا از زیبایی های گفتاری و استعارات و ایهام های جذاب بهره بگیرم اما سادگی سخن با همان سخنهای از دل زاده شده با رعایت و تنوع در موضوع باعث نمیشود که این اشعار به‌راحتی فراموش شود.

و تبحر خاصی در این خصوص بدست آوردم اما با این بیت به این خود ناچیز انگاری و هم خود بزرگ انگاری بدین شرح پاسخ می‌دهم:

گر سروش از شعر خود بر شاعری پیشی گرفت / این تفاوت در نوشتن گر نه در معنا یکی‌ست!

ضعفهای بسیاری در حجم دایره ی لغت هم دارم البته بیشتر لغات عربی همین خوب است هم بد! اما در دایره لغات فارسی و معلومات خیر. اراده ی عجیبی در نوشتن دارم مگر خستگی بیش از حدِ دستهایم باعث شود که از آن موضوع دست بکشم. بسیار شده که در طول یک روز هفت الی هشت ساعت بدون اینکه از جایم جُنب بخورم، فقط نوشته‌ام. همانطور که گفتم خیلی نسبت به نوشتن پرانگیزه و پر قدرت هستم ولی نسبت به مطالعه کاهل و یا عبارتی خود را ملزم  به آن نمی‌دانم اما می دانم که با خواندن بیشتر ذهنم در جستجوی نشانه هایی میگردد که به ایدهای نو و تازه ختم شوند. در حقیقت ذهنم همواره یک مسیر را که هدف نویسنده در کتابش هست را دنبال نمیکند.

زیرا من همیشه خط‌های نانوشته کتاب را می‌خوانم یعنی آن نویسنده چه میتوانست بنویسد که ننوشت!

ممکن است در همان نام کتاب، مقدمه و هر واژه ی بکار رفته در نوشته ی او ایده های جالبی به ذهنم خطور کند که نویسنده ی آن  هرگز  در آن اندیشه نبوده؛ که  این باز به مطالعه باز نمیگردد. احساس میکنم به خود من بر میگردد که چه خوب از هیچ میتوانم چیزی بسازم. البته بدرستی همه اینها به نوعی مطالعه است اخبار، دیدن نقاشی ها و سریالها و فیلمها، تجربه‌های دیگران و تاریخ نانوشته درون خود و تمامی سئوالات و پرســشهایی که هر روز دامن ذهن را برای پــاسخ میفشارد همگی به نوعی راههای مطالعه  است که ذهنهایی که خلاقند قادرند تا به‌خوبی در هر برهه و زمینه ای ایده ای را در میان انبوه داده هایی که به مغز جاری میشنود را بیابند و  داستان پردازی کنند.

به نظر من خلاقیت معنای عجیبی ندارد تغییر چیدمان واژه‌ها، ترسیمها و ابزارهایی که با آن سر و کار داریم به شکلی موزون یا ناموزون سبب تولید چیزی تازه می‌شود که ابداع نامیده می‌شود و بانی آن به خلاق و یا مبدع تبدیل می‌شود. اما این هم خود هنر است اگر واژه‌های عبارت کانت یعنی ” من می اندیشم پس هستم” را بارها جابجا کنیم جملات جدیدی به دست میآیند و بی‌شک ما تابه‌حال بارها اینکارها کرده ایم اما هنگامیکه من میاندیشم پس هستم به وجود و بودن انسان اشارات میکند میفهمیم این یک جمله ی پُر نغز و پُر معنا است درنتیجه یک تازه گی در آن دیده می‌شود که ایمانوئل کانت آنرا بصورت ایده ای مطرح و ابداع کرده است.

اندیشه تنها واژه ای است که انسان را به تمایز با هر چه که هست وا میدارد و به او معنای هستی میدهد؛ هستی انسانی. کاری نداریم که چه جنگهای لفظی بر این این جمله از سوی فیلسوفان غرب و اسلامی شد اما من به شخصه با این عبارت به این معنا رسیدم که وجودی که کانت به آن پرداخته یک وجود انسانی است نه ایکه فقط وجود داشتن و بودن به مثال یک تکه سنگ و یا وجود هر موجودی دیگر. من هم با عقیده ی او در این جهت موافقم که وجود انسانی را با هر چیزی که ماهیت وجودی و فیزیکی دارد نباید اشتباه گرفت در فسلفه ی اسلام با این ایده چنان جبهه گرفته شد که کتاب‌های ملاصدار و مطهری و … بر مبارزه ی لفظی آن صحه میگذارند. آری براستی که وجود به معنای بودن، هست. اما وجود انسانیی که کانت مطرح کرده نشأت گرفته از وجود تفکری زنده در درون آدمی است که به او معنای انسان بودن میدهد نه فقط وجود داشتن پس درنتیجه کسی که می اندیشد بدرستی انسان است و انسانیت آن زمان معنا و وجود پیدا می کند. 

در همهمه ی شعر سرایی ترجیح دادم تا مخاطبی در درون بیابم که شعرم را با او درآمیزم و سخن گوینده ای که اینها را میگوید. پس بدنبال نامی گشتم تا بار این سنگین را بر دوش او بگذارم پس با انتخاب تخلص سروش به این قائله ذهنی هم خاتمه دادم. به این منظور خود را مجاب نمودم این نام هم بخاطر رساندن پیامی تازه و نو بود که میخواستم از پس آن به‌خوبی بر بیایم. چه شبهایی که تا صبح از نبود کاغذ، مطلع غزلهایی که در ذهن داشتم را روی کف دستت ها و لباسهای خدمت می‌نوشتم. سارال برای همیشه در ذهنم ماند چراکه گهواره ای شد برای پروراندن ذهنم و شستن درونم از هر اندیشه و هر تفکری.

 بهترین لحظه های من بود انگار فرصتی شد تا من در خلوت محض یک منطقه ی دور، ولی زیبا بودن خویش را بیابم و سعی کنم تا پریشانی افکار درهم گسیخته ام را با نوای گرم درون به سمت و سویی معنادار و با هدف رام کنم. و گویی در این کار هم موفق بودم اگر آن خلوتهای طولانی روزهای تابستان در  آب و هوای خوش سارال با آن شبهایی که تنها پرواز هواپیماها در اوج فاصله اش با زمین نظاره کنم در آنهمه تنهایی که با خود داشتم تمام روزنه های نادانی ام به اندیشه های حقیقی و واقعی مبدل می‌شد تا من درک درستی از هر آنچه در واقع هست و نیست داشته باشم.

حیف که گذشت و یاد این گفته، ذهنم را کمی آرام میکند که : 

 لحظه ها میروند و تو میمانی تو که رفتی لحظه ها هستند که میمانند! 

اندیشه های واقعی من در همان دوران شکل گرفت دورانی که به دور از دغدغه ای به درون خود سفر می‌کردم تا پیرامون خود را بیشتر تجسس کنم!

اواخر خدمت شد و زمان داستان نویسی. البته در اواسط خدمت بخاطر اینکه تنها استوار شیعه در آن ناحیه من بودم و نیروهای نظامی تحت فرمان دولت همه مستلزم به رعایت و حفظ این مذهب بودند بااینکه در منطقه ی کردستان بودم و تمام بومیان آنجا اهل مذهب تسنن! اکنون مسئول کتابخانه عقیدتی سیاسی شهر دیواندره هستم اما جز چند رمان و داستان پلیسی هیچکدام از کتاب‌های بی محتوا را که فــقط با پول و هزینه ی دولت به تیراژ بالا میرسید را نخوانده ام. آنجا بود که برای بار اول به نوشتن رمان تجربه‌ی تلخ پرداختم و دست نوشته‌های آنرا تا آخر داستان پیش بردم اما متأسفانه هنوز بازنویسی و ویرایش نکرده ام. امید است تا پایان سال جاری آنرا به اتمام برسانم…

ادامه این بحث: از سی به ..

ادامه این بحث: چهل سالگی ..

عضویت در سایت
اطلاع رسانی
guest

10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Amirho3in
Amirho3in
2 سال قبل

در طول خواندن ’داستانِ من’
لحظه ای سستی و ملامت برایم پیش نیامد.
همانا هرچه میخواندم جذاب تر و من مشتاق تر میشدم .
باشد که در ادامه راه همچنان عاشق و سرزنده بمانی.
آمین

محمد حسن محقق معین

سلام هادی جان

نگاهی اجمالی به تا سی‌سالگی نامه‌ات انداختم. جالب بود.حالا که چهل سالت شده و باشی و بنویسی.بنظرم زندگی را زندگی کردی تا حالا و این موفقیتِ بزرگی است. سروشانه‌ات را نم نم و کم کم خواهم خواند.

زنده باشی و نازنین

قربان
قربان
1 سال قبل

سلام، خوب می‌نویسی ولی هنوز هم با ساده‌نویسی فاصله داری. کامیاب باشی و شادان.

میترا
میترا
10 ماه قبل

بسیارزیبا ودلنشین مینویسین آقای سروش

اصغر حبیب پور
اصغر حبیب پور
1 ماه قبل

سلام هادی جان
بیوگرافی شما را خوندم داداش کپی همدیگه ایم فقط با یک تفاوت اساسی
شما انجامش میدی مرد عملی من نه
موفق باشی🙏🙏

error: لینک های همرسانی مطلب پایین هر صفحه هست لطفا به اشتراک بگذارید
10
0
نظرت مهمه حتماً بنویس!x